"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

10 Kasım 2008 Pazartesi

Brezilya 1970

Efsane Kadrolar (No:1)
Takım Kadrosu:


Kaleciler:

Felix, Emerson Leao, Ado

Defans:
Carlos Alberto, Brito, Piazza, Everaldo, Marco Antonio, Baldocchi, Fontana, Joel

Orta Saha:
Clodoaldo, Gerson, Rivelino, Roberto Lopes, Paolo Cesar, Ze Maria

Forvet:

Jairzihno, Pele, Tostao, Jonas Eduardo, Dario Santos

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU
Meksika'da yapılacak olan Dünya Kupası'nda Brezilya kupayı üçüncü kez alırsa 1930'da kararlaştırıldığı üzere bu kupayı ebediyen müzesinde tutacaktı. Bu yüzden önemli bir kupaydı bu. Brezilya da kupanın favorilerinden birisiydi. Kadro birbirinden yetenekli oyunculardan oluşuyordu.

Brezilya grup aşamasında İngiltere, Çekoslovakya ve Romanya ile aynı gruptaydı. Çekoslavya'yı 4-1, İngiltere'yi 1-0, Romanya'yı ise 3-2 mağlup edip gruptan lider çıkmayı becerdiler. Çeyrek finalde Peru'yu 4-2 yendiler. Yarı finalde ise bir başka Güney Amerika takımı Uruguay ile karşılaştılar ve maçı 3-1 kazandılar.

Final maçında ise rakip İtalya oldu. Azteca Stadı'nda oynanan maçta hakem Doğu Alman Glöckner'di. 18. dakikada Pele Brezilya'yı 1-0 öne geçirdi. 38'de ise İtalya Boninsegna ile beraberliği yakaladı. İlk yarı böyle bitti ama ikinci yarıda Brezilya fırtınası vardı. Önce Gerson durumu 2-1'e getirdi, sonra ise 71. dakikada Jairzihno golünü attı. Son gol ise kaptan Carlos Alberto'dan geldi ve maç 4-1 bitti ve Brezilya, 21 Haziran 1970'te beraberlik bile almadan, tüm maçlarını kazanarak turnuvanın şampiyonu oldu, Jules Rimet Kupası'nı (O zamanlar Dünya Kupası heykelciğine verilen ad) müzesine götürdü.TAKTİK
Brezilya teknik direktörü Mario Zagallo o zamanlarki taktiğinde çok hücum oyuncusuyla oynuyordu. Genelde bunlardan bir ikisi daha geriden çıkıyor, diğer ikisi ise defansı yoruyordu. Kalede Felix bankoydu. Defans dörtlüsü ise Carlos Alberto, Brito, Piazza ve Everaldo'dan oluşuyordu. Orta sahada ise Clodoaldo ve Gerson koşan oyuncular olarak görev alıyorlardı. Aslında forvet olan Pele ve Rivelino ise orta sahaya yakın oynayan forvetler gibiydiler. Yetenekli ve çalımcı Tostao ile süratli ve bitirici Jairzihno ise ileri uçtaydılar. Takım defanstayken Pele ve Rivelino daha geriye çekilip 4-4-2'yi oluşturuyor. Hücuma çıkılırken ise bu iki oyuncu ileri çıkıyor ve 4-2-4 taktiğine geçiliyordu. Günün futbolunda pres yapan takım sayısı fazla olmadığından bu sistem çok başarılı oldu ve müthiş futbol sergileyen bir Brezilya'yı yarattı. Belki de Dünya Futbol Tarihi'nin gelmiş geçmiş en iyi takımını...


Takımın En İyi Oyuncusu: Pele
Daha önce iki Dünya Kupası kaldırmış olan Pele, bu turnuva ile milli takım kariyerini noktalayacaktı ve iyi nokta koymak istiyordu. Takımın organizatörlüğünü üstlenme görevi yine ondaydı. Attığı ölümcül paslar ve şık hareketlerle tribünlerden büyük alkış alıyor ve takımı da havaya sokuyordu. Hız olarak yeterli olmasa da, toplu saklamayı çok bilen oyuncu turnuva boyunca takımının en büyük kozu oldu. Turnuva boyunca 4 gol attı ve çok sayıda da asist yaptı. Bu turnuvadan sonra ABD'ye transfer oldu ve milli takım kariyerini de noktaladı.

Başarılar
  • Dünya Kupası Sahibi (1970)

İlk 11: Felix (kaleci), Everaldo (sağ bek), Carlos Alberto (sol bek), Piazza (stoper), Brito (stoper), Clodoaldo (sağ iç), Gerson (sol iç), Rivelino (forvet arkası), Pele (forvet arkası), Jairzihno (forvet), Tostao (forvet)
Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: