"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

29 Kasım 2008 Cumartesi

Heysel Faciası

Üzücü Olaylar (No:1)
HEYSEL FACİASI
29 Mayıs 1985 Çarşamba günü Juventus ile Liverpool arasında oynanan maç futbol tarihlerinin en üzücü olaylarından birisi yaşandı. Maç Belçika'nın Brüksel kentindeki Heysel Stadı'nda oynanacaktı. Stad eskiydi ve aslında pek de kupa finali verilecek bir stad değildi. Maçtan haftalar önce Liverpool'un yaptığı stadı değiştirelim önerisi de geri çevrilmişti. Maç günü, İngiliz holiganlar Belçika sokaklarında bazı olaylar çıkarmışlardı. Çünkü bir sene önceki Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde İtalyan Roma taraftarları Liverpool'lulara saldırmıştı. Taksiler onları arabalarına almamıştı.

Maçın başlamasına az süre kaldığında tribünler dolmuştu. Birden bir hareketlenme başladı. Taraflar birbirlerine saldırıyorlardı. Sonra İngiliz holiganlar İtalyan taraftarın yer aldığı tribüne doğru şiddetle ilerlediler. İtalyan taraftarlara saldırıp, köşeye doğru kaçmalarına neden oldular. Panik anında İtalyan taraftarlar arasında karmaşa çıktı. Güvenlik bariyeri olmaması bu olaylara sebep olmuştu. İtalyanların kaçtığı ve iyice sıkıştığı yerdeki tribün duvarı çöktü ve 38 İtalyan ve 1 İngiliz taraftarı hayatını kaybetti, en az 600 kişi yaralandı. Bunun üzerine Juventus taraftarları arasında bir ayaklanma çıktı. Liverpool'luları stad içinde kovalamaya başladılar. Fakat polis bu sefer zamanında yetişti. Juventuslular iki saat boyunca polise taş, sopa ve meşalelerle saldırdılar. Hatta bir el silah atışı bile duyuldu. (Daha sonra kuru sıkı olduğu söylendi.)

Olayları öğrenen Liverpool'lu oyuncular maça çıkmak istemedilerse de, UEFA yetkililerin zorlamasıyla boş tribünler önünde sahaya çıktılar ve maçı 1-0 kaydettiler.

Olayın sonucunda İngiltere milli takımı ve İngiliz takımlarına 5 yıl Avrupa Kupalarından men cezası verildi. Liverpool ise 8 sene men edildi. Olaylar sonrası bu kötü anıyı hatırlamak istemeyen Belçikalılar stadın adını "King Baudouin" olarak değiştirdiler.

Oturma Düzeni:

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: