"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

13 Ekim 2009 Salı

Beşiktaş 1989-92


Kaleciler: Engin İpekoğlu, Yaroslav Bako, Metin Akçevre

 Defans:
Recep Çetin, Ulvi Güveneroğlu, Gökhan Keskin, Kadir Akbulut, Rıza Çalımbay, Mutlu Topçu, Cemre Özbalkan, Metin Uzun,  İsmail Taviş.


Orta Saha: Metin Tekin, Turan Uzun, Şenol Fidan, Ian Wilson, Alan Walsh, Hamit Yüksel, Mehmet Özdilek, Sergen Yalçın, Adam Zeyer, Zeki Önatlı

Forvet: Feyyaz Uçar, Ali Gültiken, Halim Okta, Aydın Salatan, Rober McDonald, Saffet Sancaklı

Teknik Direktör:
Gordon Milne

 


"Siyahın Üstüne Beyazı Koyduk,
Üst Üste Üç Sene Şampiyon Olduk!
"
Dönemin efsane başkanı Süleyman Seba takımın performansından memnun kalmadığı 1986-87 sezonunun ardından İngiliz ekolünden gelen ve Ada'nın dışında hiç görev yapmamış olan Gordon Milne'i takımın başına getirdi. 1977-88 sezonunda takım ligde ikinci oldu ve kuvvetli bir kadro kurdu. Alt yapıdan yeni çıkan ve gelecek vaat eden Metin Tekin, Feyyaz Uçar takıma adapte edildi. Bir stoper olarak transfer edilen Ali Gültiken ise forvete geçti. Milne'in bu gençleştirme ve ilginç değişiklikleri başta tartışılsa da, daha sonra kabul gördü. Beşiktaş bu sezon ve ardından gelen 1988-89 sezonunda iki kere üst üste ikinci oldu. Yine de istikrardan yana olan Süleyman Seba, Gordon'a arka çıktı ve bunun meyvasını tam zamanında aldı.

1989-90 sezonu başladığında oyuncular iyi oynadıklarının ama başarının gelmediğinin farkındaydı ve bu sebeble hırslı ve agresif bir futbol ortaya koydular. Metin, Ali ve Feyyaz üçlüsü çok iyi performans sergiliyor, tribünlere ilham kaynağı oluyorlardı. Bu hırslı takım, sezon boyunca güzel futbol sergiledi ve sezonun sonunda da Fenerbahçe'nin 5 puan önünde yer alarak şampiyonluğun sahibi oldu. Aynı sezon Türkiye Kupası'nı da müzesine götüren Beşiktaş büyük bir başarı elde etti. Sezon içinde tam 10-0 kazanılan Adanademirspor maçıyla da bir maçta en farklı galibiyet rekoru kırıldı. Ayrıca tam 28 gol kaydeden Feyyaz Uçar, Beşiktaş tarihinin ikinci gol kralı oldu.

1990-91 sezonu da Beşiktaş'ın istediği gibi başladı. Lig boyunca iyi giden Beşiktaş ligin son maçında Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumunda rakibini yendi ve Galatasaray'ın 5 puan önünde şampiyonluğunu ilan etti.

Bir ertesi sezonda (1991-92) Beşiktaş yine çok iyi şekilde form durumunu sürdürdü. Yine de karşısında iyi bir Fenerbahçe takımı vardı ve çetin bir yarış verildi. Beşiktaş yine rakibi Fenerbahçe'ye 5 puan fark atarak, üçüncü kez üst üste şampiyon oldu. O sene alınan namağlup şampiyonluk günümüzde dahi ilk ve tektir. Az gol atıp, az gol yiyen bir takım profili çizdiler.

Bu başarılara rağmen bir türlü gelmeyen Avrupa başarıları ve yanlış yabancı oyuncu transferleri sebebiyle Gordon Milne tartışılan adam olmaya başladı. 1992-93 sezonunda takım ikinci oldu. 1993-94 sezonunda da takıma alınan Osvaldo Nartallo ve Francesco Manassero transferlerinden komisyon aldığı iddiaları Beşiktaş'ta Milne devrinin kapanmasına yol açtı.

Taktik :
Gordon Milne tipik bir İngiliz'di. Disipline önem veren bir adamdı. Her oyuncusundan çok koşmasını beklerdi. Beşiktaş'a ilk geldiğinde takımı gençleştirmesiyle dinamik bir 11 elde etmişti. Milne'in kafasındaki ilk şey belli ki, kanatların iyi çalışmasıydı. Walsh ve Metin Tekin ile iki kanadı iyi işletiyordu. Kalecisi Engin Sakaryaspor'dan gelmiş ve iyi bir form grafiği sergiliyordu. Son sene oynayan Bako daha da iyiydi. Defans dörtlüsü takımın en iyi işleyen yerlerinden biriydi: Recep Çetin, Kadir yada Ulvi, Gökhan Keskin ve Rıza Çalımbay. Rıza ve Recep de Walsh ve Metin Tekin'e iyi destek oluyordu. Gökhan ise libero pozisyonundaydı. Orta sahanın göbeğindeki Mehmet Özdilek ve Ian Wilson (daha sonraki yıllarda yerini Sergen'e kaptırdı) ofansa yönelik oyunculardı. Feyyaz ve Ali ikilisi ise bol gol bulan hücum hattını oluşturuyordu. Forvette Ali ve Feyyaz'a alternatif olan Saffet Sancaklı ise genç bir yetenek olarak dikkat çekiyordu. Adam Zeyer, Halim Okta, Hamit gibi oyuncuların ömürleri ise kısa oldu.Takımın En İyi Oyuncusu: Metin-Ali-Feyyaz Üçlüsü
Tüm Beşiktaşlıların adlarına tezahüratlar yazdığı ve Gordon Milne dönemiyle bütünleşen bu üçlüden birini ayırmak mümkün değil elbette. Metin Tekin yetenekleriyle ön plana çıkan ve süratiyle takımı ateşleyen bir oyuncuydu. Ali Gültiken ve Feyyaz ise forvet ikilisinde yer alıyor ve ikisi de takım adına önemli goller kaydediyorlardı. İkisi de Gol Kralı olmuş insanlar. Bu yüzden bir üçlü olarak en iyi oyuncuyu belirliyorum. Bir de gizli kahraman var, o da 40 maçta 13 gol 20 asist yapan İngiliz veteran oyuncu Alan Walsh.Başarılar
  • 3 kez Türkcell Süper Lig Şampiyonluğu (1989-90, 1990-91, 1991-92)
  • 1 kez Türkiye Kupası (1989-90)
  • 2 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası (1989-90, 1991-1992)
  • 3 kez TSYD Kupası (1989-90, 1990-91, 1991-92)Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

3 yorum:

Ali Ece dedi ki...

Paşam İsmail Taviş benim bildiğim orta saha değil stoperdi BJK'ta zaman zaman sağ bek de oynadı

Kaan Kavuşan dedi ki...

Olabilir abi düzelttim.
ben hatırlamıyorum, nette araştırdığım kadarıyla yazmıştım tam kadroyu.

Kaan Kavuşan dedi ki...

yazıda bi ton da hata olabilir bu arada. :) en eski yazılardan.