"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

11 Ekim 2009 Pazar

Hollanda 1974


Efsane Kadrolar (No:5)

Kaleciler:
Jan Jongbloed,
Edy Treytel,
Rene Schrijvers

Defans:
Wim Suurbier,
Rudd Krol,
Rinus Israel,
Harry Vos,
Kees Van Iersel,
Wim Rijsbergen,
Pleun Strik

Orta Saha:

Arie Haan,

Johan Neskeens,
Wim Van Hanegem,
Win Janssen,
Theo de Jong
Rene Van de Kerckhoff
Willy Van de Kerckhoff,

Forvet:
Piet Kezier,
Ruud Geels,
Rob Rensenkbrink,
Johnny Rep


70'lerden Başlayan Gelişim ve 1974 Dünya KupasıAjax'ın Avrupa'yı kasıp kavurduğu 60'lı yılların sonu 70'li yılların başında, yine Ajax'lı oyuncuların iskeletini oluşturduğu Hollanda milli takımının etkisiz kalması beklenemezdi. Yeni ve beklenmedik sistem Total Futbol'un icadıyla Hollanda milli takımı önüne geleni deviriyordu. Eleme grubunda İzlanda, Belçika ve Norveç ile oynadı. Hiç yenilmeden grupta lider oldu ve Meksika yolunu tuttu. Hollanda üçüncü kez Dünya Kupası'ndaydı.

Grup maçlarında Hollanda; İsveç, Bulgaristan ve Uruguay gibi takımların arasında zirveyi kaptı. Bulgaristan ve Uruguay'ı yendi, İsveç ile berabere kaldı. İkinci gruplarda ise çok kuvvetli takımlarla karşı karşıya geldi. Rakipler Arjantin, Doğu Almanya ve Brezilya'ydı. Hollandalı taraftarlar takımlarından emin de olsalar, grubun zorlu olduğu ortadaydı.

Hollanda ikinci grubun ilk maçında Arjantin ile karşılaştı ve rakibini 4-0 gibi farklı bir skorla geçti. Cruijff, Krol ve Rep'in golleri Hollanda'ya farklı galibiyeti getirmişti. İkinci maçta ise rakip Doğu Almanya'ydı. Doğu Almanya, rakibine karşı fazla etkili olamadı ve defans yapmaya çalıştı. Bunun sonucunda futbolun adaleti ortaya çıktı ve Hollanda Neskeens ve Rensenbrink'in golleriyle Doğu Almanya'yı da 2-0 gibi net bir skorla geçti. Üçüncü maçta ise rakip kupanın favorilerinden, son şampiyon Brezilya'ydı. Neeskens ve Cruijff gene sahnedeydi. Hollanda yine 2-0 kazandı. Ama kazandıkları tek şey maç olmamıştı, tüm dünyanın takdirini, sevgisini ve kalbini kazanmışlardı. Artık sokaklarda çocuklar "Cruijff, Cruijff, topu Rensenbrink'e attı" diye bağırıyorlardı maç yaparken. İkinci grup aşamasını beraberlik bile almadan, üç galibiyetle geçen Hollanda finale uzandı.


Final maçı çok büyük çekişmeye sahne oldu. Müthiş Hollanda maça fırtına gibi girdi ve daha ikinci dakikada Cruijff'un müthiş driplingine engel olmak isteyen Uli Höeness, onu yere indirdi. Karar penaltıydı. Fazla gerilmeden vurduğu şutlarla ünlenen Neeskens topun başına geçti ve golü kaydetti. Bu dakikadan sonra Batı Almanya oyuna denge getirmek istese de Hollanda daha iyi oynuyordu. Zaman zaman tehlikeli olan Batı Almanya ataklarından birinde Bernd Hölzenbein düşürüldü ve hakemin kararı yine penaltıydı. Breitner penaltıyı gole çevirdi ve skora denge geldi. İlk yarının son anlarına gelininceye kadar Hollanda daha iyi oynanayan taraftı. Gol pozisyonları deniyor, tempolu oynuyor ve taraftarları coşturuyordu. Ama 43. dakikada cezasahasına gönderilen topu Gerd Müller güzel kontrol etti ve vuruşunu yapınca skor Batı Almanya lehine 2-1'e geldi.


İkinci yarıda Almanya da güzel oyun sergilemeye başladı. Müller'in bir golü ofsayt nedeniyle sayılmadı. Hollanda da kendi sisteminden taviz vermeyince seyirciler en güzel Dünya Kupası finallerinden birini yaşadılar. Yine de sonuç değişmedi ve Hollanda kupadan boynu bükük ama gururlu bir şekilde ayrıldı.

O günün Batı Almanya'sı elbette kuvvetli bir takım fakat gönülleri fetheden o yılın Hollanda'sıydı. Hemen hemen tüm otoritelerin paylaştığı bir görüş Hollanda'nın, Batı Almanya'dan daha iyi olduğuydu. Total Futbol'un rüzgârı esmiş ve her gönlü zapt etmişti. Times'a göre tüm zamanların ne iyi 3.takımı.Taktik:

Takımın taktik anlayışının temelini elbette Total Futbol oluşturuyordu. Rinus Michels kendi geliştirdiği sistemi mükemmel bir şekilde uyguluyordu. Kısaca özetlemek gerekirse Total Futbol her oyuncunun çift yönlü olması gerektiği, hücumların ve savunmanın toplu halde yapıldığı bir sistemdi. Rotasyon, tempo ve yüksek pas yüzdesi sistemin olmazsa olmazıydı. Bir defans oyuncusu gol atabilir, bir forvet oyuncusu kale içinden top çıkarabilirdi bu sistemde. Rinus'un kurduğu sistemde Johann Cruijff'a çok önemli bir rol düşüyordu tabiî ki. Cruijff gerektiğinde oyun kuruyor, gerektiğinde ise risk alıp şut deniyor, dripling yapıyor, hızını kullanarak müthiş deparlar atıyordu. Takım önemli oyuncusu ve bankosuydu. Kalede Jongbloed'in yeri de garanti görünüyordu. Defansta sol bek kaptan Krol ileri geri çalışarak ortalarıyla etkili olmayı deniyordu. Göbekte Rijsbergen iri fiziğiyle hava toplarını topluyor, İsrael ise oyun kuruyordu. Sağ bekteki Suurbier, Krol kadar olmasa da ileri geri dip gelmeye çalışıyordu. Orta sahanın göbeğindeki banko isim Neeskens'ti. Diğer isim ise sert şutları ile ünlenmiş Arie Haan'dı. Üçüncü isim ise bir görev adamı olan Wim Janssen'di. Rep ve Rensenbrink ise forvetteki hızlı ikiliydi. Takım oyuncuların özellikleri sayesinde çok dinamik bir takım haline gelen Hollanda rakiplerini işte böyle boğuyordu.


Kerckhoff kardeşler, Van Hanegem ve Geels gibi isimler ise rotasyonu sağlıyordu. Rinus Michels hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.Takımın En Önemli Oyuncusu: Johann Cruijff

Johann Cruijff hiç tartışmasız bu takımın en önemli ismiydi. Dinamizmi, bitmek tükenmek bilemeyen enerjisi ile bir hücum oyuncusu düşünün. Şimdi bir de bu adamın teknik, şutör, oyun kurucu ve öldürücü driplingler yapan bir adam olduğunu düşünün. Herhalde dünyanın en iyi oyuncusu derdiniz. İşte böyle bir oyuncuydu Cruijff. Tüm Hollanda takımını bir saat gibi işleten oydu belki de. Bir saatte saniye, yelkovan ve akrep olur. Hepsi önemlidir. Ama pil veya kurma kolu olmadan hiçbiri çalışmaz, anlamını yitirir. İşte Cruijff da Hollanda'nın 1974'teki bu efsane takımının pili, enerji sağlayıcısı, yönlendiricisiydi teknik direktör Michels ile beraber. Cruijff hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Başarılar
  • 1974 Dünya Kupası Finali
  • Times'a göre Dünya'nın Gelmiş Geçmiş En İyi Üçüncü takımı
İdeal İlk 11: Jongbloed (kaleci), Suurbier (sağbek), Krol (solbek), Israel (stoper), Rijsbergen (stoper), Neeskens (ortasaha), Haan (sağ iç), Jansen (sol iç), Cruijff (forvet arkası), Rensenbrink (sağ açık), Rep (forvet)
Yazan ve Hazırlayan: Kaan Kavuşan

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: