"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

18 Ekim 2009 Pazar

WM Sistemi

Futbol Sistemleri (No:2)
WM SİSTEMİ1925 yılında ofsayt kuralının çıkması üzerine Arsenal teknik direktörü Herbert Chapman'ın ortaya koyduğu WM sistemi uzun yıllar boyu kabul gördü. M şeklinde dizilen defans ve W şeklinde dizilen hücum hattına eşit olarak paylaştırılan ofans ve defans görevleri uzun yıllar futbolun içinde yer aldı.

Premier Lig'den dünyaya yayılan WM sisteminde defansın M şeklinde dizildiğini söylemiştik. İki stoperin önünde yer alan libero ve onun da önünde yer alan iki önlibero "M"yi oluşturuyordu. "M" takımın defansif görevlerini ifade ediyordu. "W" ise takımın hücum hattını ifade ediyordu. İki önliberodan top alıp dağıtacak iki orta saha oyuncusu, iki tane de açık oyuncusu. Tek santrafor da takımın gol yükünü çekiyordu. Diziliş olarak 2-1-2-2-3 gibi bir kurulum var. Blok halinde sayarsak da 3-4-3 kurulumu var diyebiliriz.

1920'lı yıllarda Chapman bu sistemle adı sanı duyulmamış Arsenal'i Premier Lig ikincisi yaparak ün kazanmıştı. 1927 yılında ise FA Kupası'nda final oynamışlardı. Daha sonra 1929-30 sezonunda bu sefer FA Kupası'na uzanıldı. Arsenal Premier Lig'in güçlü ve ofansı kuvvetli takımlarından biri haline geldi.1930-31 sezonunun sonunda Arsenal 127 golle şampiyon olunca bu sistem tüm adaya yayılmaya başladı. İki yıl sonra ise 1932-33 sezonunda 118 golle bir şampiyonluk daha alındı. 1934 yılında Chapman hayatını kaybetti ve futbol dünyasına WM'yi hediye etti. Arsenal 1933-34 ve 1934-35 sezonlarında da Chapman'ın kurduğu sistemin devan ettirilmesi neticesinde şampiyonluğu elde etti. Bunun dışında Premier Lig'de pek çok takım bu sistemle oynayıp başarılar elde ettiler.

1950 yılında final oynayıp Uruguay'a kaybeden Brezilya da bu sistemin bir varyasyonunu kullanmaktaydı.

WM'de defans oynayan son iki adamın kesinlikle kanattan gelen akınları durdurması ve hızlı olamaları gerekiyordu. Bunlar futbola markajı getirdiler. Libero ise top kullanabilmeliydi. Hava toplarına hakim olursa daha da iyiydi. Önliberolar ise ortasahanın defansif yükünü çekecek olan adamlardı, dolayısıyla enerjik olmaları önemliydi. Açıklar hızlı, santrafor vurduğunu atacak, Ofansif orta sahalar ise pozisyon hazırlayacak yetenekte olacaktı. İdeal bir WM böyle olsa da, ideal oyuncuları bulmak her zaman mümkün değildi elbette. Bu ofansif ama katı bir sistemdi elbette, oyunculara özgürlük tanımıyor, herkesten ofans veya defans görevlerinden birini üstlenmesini istiyordu. Macaristan'ın Sosyalist Futbolu, 1960'lı yıllarda İngiltere'ye gelene kadar tüm dünyada kabul gören bu sistem Macar Milli takımının İngiliz milli takımına bir maçta 6, diğer maçta 7 atmasıyla tahtından yuvarlandı adeta ve yerini Brezilya'nın 4-2-4 sistemine bıraktı. Bu tarihe kadar pek çok takım bu sistemi uygulayıp başarılı oldu ama hiçbirisi Chapman'ın Arsenal'i kadar revizyonist olamadı.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: