"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

28 Ocak 2010 Perşembe

Cavegol: Alain Caveglia

Lyon'un ilk çıkış yaptığı yıllarda Cavegol'ün izi vardı.
Lyon'un Lyon olmadığı yıllardı. Yani şampiyonluğa oynamadığı fakat çıkışa geçip ilk 4 için saldırdığı yıllar. 2000'li yıllara gelmeden, 90'lı yılların sonu. O, 9 numaralı formasını giymiş, kaptanlık pazu bandını koluna takmıştı. Adı Alain Caveglia'ydı. Lyon taraftarı ona "Cavegol" diyordu...

Caveglia 1988 yılında Gueugnon'da ilk maçın çıkmıştı. İkinci Lig'de var olmaya çalışan takımda ilk sezonunda 16 maçta, 5 gol atmıştı. İkinci sezonsa patlama yapıp 34 maçta 24 gole ulaşıp gol kralı olmuştu. Bu perofrmansı ona Sochaux'un yolunu açtı. Dört sene forma giydiği takımda, ilk üç senesinde 11 gol atabildi sadece. Ama dördüncü sezonunda  patlama yapıp 14 gol atınca bu sefer Le Havre'ın yolunu tuttu. İlk sezonunda 20 gol atıp Loko'nun ardından gol krallığı tablosunda ikinci sıraya yerleşiyordu Caveglia. İkinci sezonundaysa 14 gol ve Lyon'u buluyor en sonunda...


LYON'A DÖNÜŞ: KAPTAN CAVEGOL
Aslında Caveglia zaten Lyon altyapısından çıkmış bir isim, taraftar hemen onu benimsiyor o yüzden. Caveglia bir santrafor olarak her şeyden yapabiliyor azar azar. 14 numaralı formasıyla düzgün vuruşlara sahip, sürati fena değil, mücadeleden kaçmıyor, top kontrolü iyi, top almak için orta sahaya geliyor sık sık. Sırtı dönük de oynayabiliyor, yüzü dönük de, belki biraz çabuk yoruluyor sadece. 19-10 ve 17 gol attığı üç sezonun ardından kaptanı olduğu Lyon'u Nantes için terk ediyor, Cavegol.

Nitekim Nantes'te fazla tutunamıyor, Avrupa Kupaları'nda oynayacak olan takım kendi fikrince daha iyi oyuncular buluyor ve Cavegol, Le Havre'ın yolunu tutuyor tekrar. İkinci ligde, ilk sezon 16, ikinci sezon ise 13 gol atıyor ve Le Havre'ın lige yükselmesine yardımcı olduktan sonra futbolu bırakıyor.

Cavegol, 90'ların Fransız futbolunda bir şekilde izini bırakıyor nihayetinde. En çok da Lyon'un doğuş dönemine sahip olan için gözler için, Lyon'un kaptanı olarak.
Doğum tarihi: 28 Mart 1968
Ülke: Fransa (Milli olmadı)
Pozisyon: Santrafor, sahte 9
Öne çıkan özellikler: Top tekniği, pas, oyun zekâsı, ortalama bitiricilik
Boy: 1.81 cm
Oynadığı takımlar: Gueugnon (88-90), Sochaux (90-94), Le Havre (94-96)
Lyon (96-99), Nantes (2000), Le Havre (2000-02)
Goller: 313 maç, 104 gol (Sadece 1. Lig)

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Bir Lyonlu olarak zevkle okudum, ellerine sağlık.