"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

16 Ocak 2010 Cumartesi

Guiseppe Meazza, Beşiktaş'ın başında

Türkiye'ye gelen ilk yabancı teknik direktör efsane isim Giuseppe Meazza'ydı.
Giuseppe Meazza'yı anlatmaya gerek var mı bilmiyorum ama İtalyan futbolunun en büyük efsaneleri olduğunu söylemek yeterli galiba. Şu an Milan ve Inter'in maçlarını yaptığı San Siro'nun bir diğer adı da Giuseppe Meazza bildiğiniz üzere...

1934 ve 1938 yıllarında iki kez üst üste Dünya Kupası'nı kaldıran İtalyan Milli Takımı'nın kaptanıydı Meazza. Inter'in efsane oyuncularından biriydi; kariyerinde 348 maçta 245 gol kaydetmişti. Daha sonra Milan, Juventus, Atalanta forması giyse de, futbol kariyerini Inter'de noktalamış ve oranın efsanesi sayılmıştı.

İşte bu efsane daha Türk futbolu çamur sahalarda debelenirken ülkemize de uğramıştı. 1948-49 sezonunda Beşiktaş'ı çalıştıran hocanın bu tercihinin sebebinin, II. Dünya Savaşı'nın stresinden kaçmak için savaşsız bir toprağa gelme isteği olduğu kesin.

Meazza sadece tek sezon Beşiktaş'ta kalıyor. Takımda Baba Hakkı, Şükrü Gülesin ve Voleci Şeref lâkaplı Şeref Görkey gibi oyuncular var fakat ligde Galatasaray fırtınası esiyor. Beşiktaş ise ikinci sırayı alırken, II. Dünya Savaşı'nın bitmesine müteakiben Meazza da İtalya'ya dönüyor. Önce Pro Patria adlı kulübü çalıştırıyor, sonra İtalya Milli Takımı ve Inter'de teknik direktörlük yapıyor.

Bu arada bir dipnot; kendisi Türkiye'de görev yapan ilk yabancı teknik direktör...

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: