"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

12 Ocak 2010 Salı

Hillsborough Faciası


Üzücü Olaylar (No:3)
HILLSBOROUGH FACİASI

Tarih 15 Ekim 1989, yer ise Sheffield Wednesday'in stadı Hillsborough.

İngiltere Federasyon Kupası'nda (FA Cup) Nottingham Forest ve Liverpool yarı final maçına çıkıyorlar. O zamanlar tüm stadlarda tel örgüler var. İngiliz taraftarları ise her zamanki gibi holigan. Çoğu zaman taraftarlar tel örgüye rağmen sahanın içine kadar girmeyi beceriyorlar.

80'li yılların Federasyon Kupası yarı finallerinin abone adresi Hillsborough'du o zamanlar. Maç başlamadan önce Nottingham taraftarları yoğun polis kontrolü altında kalırken, Liverpool taraftarları ise stadın Lepping's Lane tarafına verilmişlerdi. Yoğun bir katılım olacağı belli olan bu maça ilgi büyüktü elbette. Liverpool daha çok taraftara sahipti fakat 14,600 bilet onlara ayrılmıştı. Nottingham ise daha az taraftarı olmasına karşın 21,000 bilete sahipti. TV ve radyolar biletsiz olan gelmemesini ısrarla öneriyorlardı.

Liverpool'lu taraftar stadın giriş turnikelerine 14:30 ve 14:40 civarlarında gelmiş ve bir çoğıu izdihamdan içeri girememişti. Dar turnikeler izdihamın artmasına yol açıyordu. Girmelerine izin verilmeyen biletsiz seyircilerin geri dönmek istemeleri ve kalabalık yüzünden çıkamamaları da işe tuz biber ekmişti. Maça on dakika kalmış ve taraftar içeri girmemişti. Maç dışarıdaki hengameye rağmen başlayınca taraftarlar acele etmeye başladı. Öne doğru küçük adımlar, kuyruğun önüne doğru büyük itişmelere dönüşmüştü. Bazı taraftarlar stadın tellerine tırmanıyorlar ve içeri erken girmeye çalışıyorlardı. Stadın A kapısı yükü azaltmak için tamamen açılmıştı. Birçok taraftar oradaki giriş tüneline doğru hareket edince, bazı insanlar ezilmeye başladı ve olaylar kontrolden çıkıyordu. Kale arkası tribününde büyük bir facia meydana gelecekti.

Arkadan gelen taraftar grubu önde ilerlemekte olan kalabalığı, o kalabalık da stada girmemekte olan seyircileri itekliyordu. Böylece arkadan gelen itme kuvvetiyle, tribünlere girmiş olan taraftarlar zorunlu olarak önlere doğru ilerlemek zorunda kaldılar. En öndeki taraftarlar ise tel örgüler ve demir parmaklıklara sıkıştı. Bir çok insan orada ezilirken, bazı taraftarlar tel örgülere tırmanarak kendilerini sahaya attılar. Bunu farkeden hakem altıncı dakikada oyunu durdurdu. Polis sahaya açılan bir kapıyı açtı ve taraftarların bir kısmı sahanın içine kaçarak hayatlarını kurtardılar. Sonunda tel örgüler ağırlığı taşıyamayarak yıkıldılar ama bilanço ağır olmuştu. 94 kişi hayatını kaybederken, 766 kişi yaralandı. Ölenlerin hepsi Liverpool taraftarıydı. Hatta ölenlerin arasında Liverpool'un bugünkü kaptan Steven Gerrard'ın kuzeni de vardı. Daha 10 yaşında hayatının daha başındaydı. Saha içine kendini atmayı beceren taraftarlar, yaralıları geç gelen ambulanslara yetiştirmeye yada kendi başlarına ilk yardım yapmaya çalışıyorlardı.

Olaydan sonra Yargıç Peter Taylor olayı incelemekle görevlendirildi. 31 günde iki rapor yayınlayan Taylor'un ilk raporu olayı ve yaşananların sebebini, ikincisi ise facia sonrası stadyumlarda alınması gereken tedbirleri anlatıyordu. Bu rapor Taylor Raporu olarak anıldı ve bu rapor sonucunda stadlardaki tel örgü ve demir parmaklıklar kalktı. Olayın baş sebebinde ise stadyum tel örgüleri, polisin verdiği yanlış kararlar olarak belirlendi.Fotoğraf Arşivi

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: