"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

6 Ocak 2010 Çarşamba

Maradona Tottenham ilk 11'inde

Maradona o zaman futbolun en tepesinde oturan isimdi. Maradona Premier Lig'de hiç forma giymedi hayatında fakat ülkemizde 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın karışıklar içinde kutlandığı/kutlatılmadığı zamanlarda, Maradona Arjantin milli takımından dostu Ardiles'in yardım amaçlı bir organizasyon düzelmesi ve kendisini de çağırması üzerine bir maçlığına Tottenham forması giymeyi kabul etmişti.

Bir önceki sene Napoli formasını hâlâ taşırken Tottenham'ın teklif ettiği 10 milyon poundlık teklif bu kararını etkilemişmiş bilinmez ama Inter ile ayarlanan maçta Maradona tek maçlık İngiltere macerasını da yaşamış oldu. O zamanki Tottenham az buz bir takım değildi. Kadrosunda Ardiles dışında Glenn Hoodle, Waddle, Falco ve kaleci Clemence gibi dev isimler vardı. Rakip Inter'de ise Ferri, Brady ve Nunziata dikkat çekiyordu. Ama o zaman Tottenham'ı bu Inter'den çok daha üstün bir takımdı. Nitekim maçı 2-1 kazanan taraf da Tottenham olmuştu. Tottenham'ın golleri Falco ve Allen'dan gelmişti.

Birkaç hafta sonra başlayan Dünya Kupası'nda ise kendisini sıcak bir şekilde karşılayan İngiliz taraftarlara "Tanrı'nın Eli"yle nanik yapıyordu Diego. Ayrıca hemen hemen bütün sahayı çalımlayarak attığı yetenek dolu ve rakip için küçültücü gol de İngiliz taraftarlara "hay lânet olsun sana. Bir de seni iyi karşıladık Tottenham maçında, koynumuzda yılan beslemişiz" dedirtiyordu. Maçta 10 Numaralı formasını Maradona'ya emanet eden Hoddle da çalımı yiyenlerden biriydi. Futbolun garip cilvesi işte.

Kupa'nın sonu ise malum zaten. Arjantin'i sürükleyen adam, kupayı da kaldırıyordu.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: