"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

19 Ocak 2010 Salı

San Siro'nun İnşaası


Bu fotoğraf 19 Şubat 1927 tarihli "La Gazetta Della Sport"tan. Faşist Mussollini yönetimindeki İtalya'da milli takımın maçlarını oynaması için yeni bir stadyum yapılması firki ortaya konuyor. Günün İtalya'sının stadlarının aksine bu stad sadece futbol oynanması için düzenleniyor. Bu yüzden sahanın kenarlarında koşu kulvarı yok ve tribünler sahaya daha yakın. İngiliz stadları örnek alınarak, kare şeklinde bir stad temeli atılıyor.

Stadın yapımına 1909'dan beri Milan'ın başkanı olan sanayici iş adamı Piero Pirelli destek oluyor ve maddi olanak sağlıyor. O günlerde AC Milan, Vive Sismondi adında küçük bir stadyumda oynuyor maçlarını. 7 Temmuz 1926'da stadyum tamamlanıyor ve basına gösteriliyor. Artık İtalya milli takım ile beraber finansör Milan da maçlarını burada oynama hakkı kazanıyor. Bahsettiğim stad tabiî ki San Siro.

İlk maç Inter ile Milan arasında oynanıyor ve Inter'in 6-3 üstünlüğüyle sona eriyor. Stadın tapusu Milan'da fakat 1947 yılında Inter'de stadı kiralama yoluna gitmiş ve o günden bugüne iç saha maçlarını burada yapmıştır. Aşağıda da işte o yıllardan, 20'li yılların sonundan bir fotoğraf var...


Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: