"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

3 Şubat 2010 Çarşamba

1998'de Bir Derbi ve Değeri Bilinmeyen Adam Löw


Fotoğraf 1998-99 sezonunun sonlarındaki lig derbisinin öncesinden. Tarih 4 Nisan 1999. Yılların tecrübesi Kalli'nin yanı sıra stajyer diye eleştirilen, futbol vizyonu, vizyonsuz beyinler tarafından öngörülemeyen antrenör Joachim Löw de karedekiler. Basın da yönetim de anlamamıştı onu o zamanlar. Nedenine gelelim?

Parlak olmayan bir oyunculuk kariyeri vardı Löw'ün. Çoğunluğu Freiburg ve Karslruhe'de geçen bir kariyer. Stuttgart'ta dört maç oynamış sadece. Almanya'dan sonra ise İsviçre'ye gitmiş ve basit takımlarda oynamış. Eski milli oyuncu olsa sırtımızda taşırdık herhalde.

1996'da Stuttgart'a yardımcı antrenör olduğunda takımın başında Rolf Fringer vardı. Rolf İsviçre milli takımından gelen teklifi kabul edince Löw sezon sonuna kadar Stuttgart'ın antrenörü oldu. Takım Balakov-Bobic-Elber üçlüsünün de büyük azmiyle Almanya Federasyon Kupası'nı kazanırken Löw iyi futbol oynatmasıyla da dikkat çekmişti. Ertesi sene Löw başarılarından dolayı Stuttgart'ın asıl menajeri olarak atandı. Bundesliga'yı 4. sırada bitiren Stuttgart, UEFA Kupa Galipleri Kupası'nda da final oynamış ama Chelsea'ye karşı kaybetmişti.

Şimdi işin Türkiye ayağına gelelim. Bu adamı niye anlamadık biz? Ben kendi adıma anladığımı rahatlıkça ifade edebilirim, bu yazı da ben demiştim yazısı bir anlamda zaten, kimseyi kandırmayalım. Stuttgart'ta sadece yarım sezon teknik adamlık yapan Fringer'in yerine gelip sezonu kupayla tamamlamak Löw'ün başarısıdır. Kurulu bir sisteme oturmuş değil bir kere. Fringer yeni gelmişti zaten. Löw kendi kurdu, kurduğu sistem ve oyuncu yönetimindeki başarısı sebebiyle de Kupa Galipleri Finali'ne kadar yürüdü. Bu hiç tecrbüsiz bir adamın futbol dehası ile gelen başarısı değil de nedir? Takım güzel top oynuyor ve Löw'den Almanya'nın gelecek yıllardaki milli takım hocası olarak bahsediliyordu.

Bizim Aziz Yıldırım aldı getirdi Fenerbahçe'ye. Hiçbirimiz fazla tanımıyorduk ama anlaşılan o da fazla tanımıyordu. Fenerbahçe'ye son 20 yılın en güzel futbolunu oynattı, oynamadan kazanan Fenerbahçe anlayışı yıkılacaktı ama sabredemedi başkan. Daha sonra hatasını kabul ettiyse de yararı olmadı.

Bizim artık şunu anlamamız gerekiyor. İstikrar istikrar diye başımızın etini yiyen bir kısım futbol güruhu var. Ama onların istikrardan kastettikleri iyi sonuçlar sadece. Oynanan oyundan, saha içinde yapılan iyi hareketlerden haberleri yok. O yüzden de yanlış teknik adamlar üzerinde istikrarı arıyorlar. Löw o sene üçüncü olduğunda arkasında dursaydınız, Fenerbahçe bugün belli bir futbol anlayışını oturtmuş olabilirdi belki de. Her sene stil değiştiren bir takım yaratmak zorunda kalmadınız. Ama başarıya endeksli, güzel oyunu hiçe sayan bir anlayışa sahipsiniz. Bunu üstünüzden atın. Fenerbahçe seyircisi artık güzel oynamadan kazanılan maçlar istemiyor burası kesin. Her şampiyonluktan sonra "oynamadan şampiyon oldular" kelimesini duymak istemiyor. Bu açıdan futbolda istikrarı saha içinde yapılan doğrulara göre şekillendirmeye karar vermeli artık.

Unutmadan Klinsmann'ın yardımcısı olması birçoğuna şaşırtıcı gelmişti. Bizim Löw asistan olmuş diyordu çoğu. Çoğu da staja yeniden başlamış diyordu. Löw'ün asistan olması yeteneğindendi. Vitrinde baskıyı üstlenecek, kötü sonuçlarda yükü kaldıracak başka bir adam aranıyordu ve o Klinsmann'dı. Takımı kuran ise Löw'dü elbet. Bugün milli takımın başında olmasını ve bitti denilen Almanya'yı yeniden şekillendirip, bir Dünya Kupası finali (asistanken), bir Avrupa Kupası finali oynatmasını açıklayacak başka bir durum yok.

Bu arada maç da 2-1 Beşiktaş'ın üstünlüğüyle bitmişti.
Not: Bir hatayı düzelttiği için Cerman'a teşekkür ediyorum. Yazıyı güncelledim.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

3 yorum:

cerman dedi ki...

fotoğraf 98 tsyd'den olmayabilir usta. feldkamp 98-99'un son 8 haftası gelip bırakmıştı sene sonu.

Kaan Kavuşan dedi ki...

Evet o zaman öyle yazmışız fazla sorgulamadan, ama derbi öncesi muhtemelen. Toshack varmış TSYD'de. izninle düzeltiyorum.

cerman dedi ki...

rica ederim, kolay gelsin.