"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

15 Şubat 2010 Pazartesi

Brezilya Milli Takımının %30'u Malatya'da!


Yıl: 1982. Brezilya milli takımı Dünya Kupası'nda Tele Santana'nın Joga Bonito'su ile devrim yaratmıştı. Takım elenmesine rağmen hücum futbolu mantalitesiyle dünyaya nam salmış ve adeta çığır açmıştı. Eder ve Serginho, Zico-Falcao-Socrates üçlüsüyle beraber takımın önemli oyuncuları arasındaydı. Serginho takımın santraforu, Eder ise süratlı, şutör sol açığıydı.

Yıl: 1986. Tele Santana'nın öğrencileri Eder ve Serginho tekrar Dünya Kupası'nda. Bunlara as kaleci Carlos da eklenmiş. Yine güzel futbol yine hüsran. Ama yine akıllarda iyi şekilde yer eden bir Brezilya milli takımı.

Sezon 1988-89. O zamanlar ligimizde Brezilya milli takımında yıllarca ilk 11'de oynamış büyük oyuncular görmek ne mümkün, yabancılar ya Alman üçüncü liginden gelen sıradan emekliler yada 30'unu aşmış ikinci sınıf Yugoslavlar... Malatyaspor başkanı Nurettin Güven işte o aşamada Türk futbol tarihinde önemli bir hamle yapıyor. Aday oluşu sırasında Maradona sözü veren ama haliyle beceremeyen Güven, önce Eder ve Serginho, ardından da kaleci Carlos Malatyaspor'a kazandırılıyor. İmza töreninde "Brezilya Milli Takımı'nın %30'unu aldık" diyor.

Eder ve Serginho Yeşilköy hava alanına iner inmez coşkuyla karşılaşılanıyorlar. TRT'de canlı yayına katılıyorlar, Malatyaspor'un büyüme hedeflerinden bahsediyorlar. Ardından 300-350 araçlık bir konvoy ile Malatya'ya gidip, sezon açılışında krallar gibi karşılanıyorlar. Türkiye Ligi'nde görülmemiş bu yıldızlar Malatya'nın 4-2 kazandığı ilk lig maçında oynuyorlar. Pozisyonlardan birinde Eder'in frikiği kaleciden dönüyor ve topu tamamlayan Serginho golünü atıyor. Ama zaman ilaç olmuyor bu sefer. Başkan Nurettin Bey'in kanunlarla başı belâya giriyor; uyuşturucu kaçakçılığı, hayali ihracat derken yurt dışına kaçıyor ve Malatya uzun süre kaçak başkan tarafından uzaktan idare ediliyor. Maddi sıkıntılar baş gösteriyor.

Zaman geçtikçe hem parasını alamayan hem de şehre alışamayan Eder sadece bir maç oynadıktan sonra Brezilya'ya dönüyor. Serginho ise bir sezon takımda kalıyor ve sonrasında sakaltığını bahane ederek gittiği Brezilya'dan dönmüyor. Aralarına daha sonra katılan Carlos ise iki sezon ülkemizde kalıyor. Carlos'un ikinci senesinde Malatyaspor küme düşüyor. Malatya bir maçta Galatasaray'dan 6 gol yerken, "Carlos bilerek yedi" sesleri yükseliyor.

Herşeye rağmen Carlos'un efendi tavırları, Serginho'nun ise sempatikliği Malatya'da hatırlananlardan. Arkadaşlarının öğrettiği Türkçe küfürleri kullanması da halkımıza ayrıca sempatik gelmişti! Ama gelen üç oyuncu arasında tartışmasız en iyisi olan füze gibi şutlarıyla ünlenmiş Eder'in fazla hatırlandığını söylemek mümkün değil. Zira kendisi aralarından en akıllı çıkanıydı. Başkan'ın olayları patlayınca kaçmıştı Malatya'dan...

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

1 yorum:

Zeyno40 dedi ki...

1988-89 sezonunda 1. ligde oynayıp ta tutunamayan Kahramanmaraşspor da Miranda, Barbossa ve Vinicius adlı 3 Brezilyalı getirmişti. O dönemin kulüp yeöneticileri o dönem takımın forveti olan Abdullah Avcı'nın da dahil olduğu futbolculara bırak parayı, yiyecek ekmek bile vermeyip futbolcuları açlığa mahkum edince o Brezilyalıların "fak fuk fon" ödeneğinden yararlanmak için başvurduklarını da hatırlarım. Son olarak o sezon Ankaragüçlü taraftarların şu tezahüratla Malatyaspor'la (Sezona Yılmaz Vural yönetiminde başlamış, daha önce Trabzonspor'u çalıştıran Malatyaspor
Jürgen Sundermann'la bitirmişlerdi) dalga geçtiğini hatırlarım:

Carlos yedi golleri bacak aradan
Serginho'nun göbeği taştı formadan
Eder gitti, gelmedi Brezilya'dan
Malsın sen, malsın sen, malsın Malatya
Şampiyon olacaksın 3000 yılında

Şimdi Ankaragücü 2. Ligde (3. kademede), Malatyaspor da 6. kademe olan Malatya 1. Amatör Liginde oynuyor. Bildiğim kadarıyla Malatyalıların ezici çoğunluğu eski adı Malatya Belediyespor olan ve 1. Ligde tutunma mücadelesi veren Yeni Malatyaspor'a destek vermekte.