"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

7 Şubat 2010 Pazar

Kick Off 2

Sensible Soccer'dan bahsetmiştik zamanında. Kick-off'u da yâd ederiz demiştik. İşte zamanı geldi.

Kick-off, Dini Dino tarafından tasarlanmış bir Anco oyunu. İlk oyun 1989'da çıkmış. Ben o oyunu hiç oynamadım açıkçası. Yıllar sonra elime geçtiğinde bir denemişliğim vardır sadece. Sensible'cıydık biz. Amiga günlerinde bilgisayarda oynadığım ilk futbol oyunu Kick-off 2'ydi. Oyunda top futbolcunun ayağına yapışmaz, sürekli önüne açılırdı. Diğer oyunlarda olmayan pozisyon tekrarları, farklı oyuncuların farklı özelliklerde olması, kart görmeleri, cezalı duruma düşmeleri falan o zamanlar olmayan şeylerdi.

Kick-off 2 oynadığım ilk bilgisayar oyunuydu da muhtemelen. Kralımız olmuştu aldığımız anda. Amiga günlerinde takılırdık kuzenle. Juventus oyunun önemli takımlarından biriydi. Ben Milan'cıydım yine de. Oyuncuların top kontrolünü sağlamasının inanılmaz zor olduğunu hatırlıyorum, bir de hızlandıkça hızlanırdı. O hızlanan topu durdurmak imkansızdı neredeyse. Bunun yanında hızlı gelişen bir maç motoru vardı. Çok hızlı karar vermek gerekiyordu. Yine tepeden dikey görünüm vardı.

Kick-off 2'den sonra Süper Kick-off çıkmıştı. Onu da denemiştik yanlış hatırlamıyorsam. Ama pek bir farkı yoktu. Sonra Kick-off'u da bıraktık zaten. Sensible kasıp kavurmuştu bünyemizi. Ama yine de arada bir farklılık olsun diye oynardık kick-off'u. Sensible gibi bir unutulmazdı Kick-off 2.

Sensible, Kick-Off dedik bir de Total Futbol diye bir oyun vardı. Yandan görünümlüydü. Ateşe üç kere basınca şut atar, iki kere basınca orta yapar, bir kere basınca pas verirdi. Değişik kontrolleri daha gelişmiş grafikleri vardı. Onu inceleriz bir daha retro oyunlar etiketinde...

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo Dergisi ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte.

0 yorum: