"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

26 Şubat 2010 Cuma

Times'a göre "Tüm zamanların en iyi 50 teknik direktörü" (50-40)

Times dergisinin 2007 yılında seçtiği "Tüm zamanların en iyi 50 teknik direktörü" listesinden çevirilmiştir. Fotoğraftaki teknik adam: Carlos Alberto Parreira.
Timesonline.co.uk adresinde bir seçkiyle karşılaştım. 2007'de yazılan yazıda, tüm zamanların en iyi 50 teknik adamını seçmişler. Listede çok büyük isimler olduğu gibi gözlerin aradığı isimler de var. Olması gerektiği yerden yukarıda olanlar olduğu gibi, olması gerektiği yerden aşağıda diyebileceklerimiz de var. Bir de listede İngiltere'de çalışan antrenörler çoğunlukta tutulmuş. Bunda Times'in İngiliz kuruluşu olması büyük etken tabii...

Kendileri tüm zamanların en iyi 50 futbolcusunu seçmenin kolay olduğunu ama II. Dünya Savaşı sonrası, gelmiş geçmiş en iyi antrenörleri seçmenin zor olduğunu ifade etmişler. Yazıda söylenen göre, çok Britanya bazlı veya çok modern zamanlara ait olmaması için, başka ülkelerdeki meslektaşlarından uzman tavsiyeleri almışlar. Değerlendirmede bazı ikilemlere girmişler, bunlar:
  • Kulüp antrenörlüğü mü, milli takım antrenörlüğü mü?
  • Daha çok kupa almak mı, oyuna yenilikler getirmek ve stil yaratmak mı?
  • Tek kulüple başarıyı yakalamak ve onu yaratmak mı, yoksa birçok kulüpte sayısız başarı yakalamak mı?
Bunun dışında yaptıkları listenin tartışmaya açık olduğunu kabul etmişler ve takdir haklarını kullanmışlar. Ben, Times'ın yazdıklarını olduğu gibi çeviriyorum şimdi yorum size ait...


50. Hennes Weisweiler. Borussia Mönchengladbach lâfını dilimize dolanan bir isim haline getirdiği için sağ olsun. Weisweiler sadece kulübü ciddi bir güce çevirmekle kalmadı, Günther Netzer ve Berti Vogtz gibi bir jenerasyon Alman antrenöre de esin kaynağı oldu.


49. Jesse Carver. Liverpool'luyu listeye eklemek için 50'li yıllarda Juventus ile kazandığı bir lig şampiyonluğu yeterli görünmüyor elbette ki, fakat Carver'ın gezgin kariyerinde Millwall ve Hollanda Milli Takımı'nı kısa bir süre aynı anda çalıştırması öncü bir hareketti. Saygın sporu yazarı Brian Glanville onu İngiliz futboluna topla antreman yapmanın sadece anlamsız bir şekilde koşmaktan daha üretken sonuçlar doğuracağını gösteren adam olarak niteliyor. Ona daha fazla ilgi göstermeliyiz aslında.


48. Albert Batteux. Listede bir Fransız teknik direktör olması gerekiyordu. Batteux'un Guy Roux'un önünde olmasının sebebi ne mi diyorsunuz? Stade de Reims ve Saint Etienne ile 1953 ve 1970 yılları arasında 9 şampiyonluk elde etmesi. Ayrıca Reims ile iki kez Şampiyon Kulüpler Kupası finalisti olması.


47. Carlos Bianchi. Beş kere Güney Amerika'da yılın Teknik Direktörü seçildi ve Boca Junior's gelmiş geçmiş en iyi teknik adamı. İtalya, Fransa ve İspanya'da başarısız dönemler geçirerek Avrupa'da şansının iyi gitmemesi de bu yüzden garip.


46. Sven-Goran Eriksson. İsveç, Portekiz ve İtalya gibi üç farklı ülkede şampiyonluk kazanan bir adamın bu listedeki yeri sorgulanamaz elbette ama şu an Manchester City'de başarısız olduğundan dolayı listenin üst sıralarında olması zor görünüyor.


45. Don Revie. Bazı İngiliz sporseverler onu milli takımda işler kötü gittiği için iyi anmazlar ama 70'lerin başında iyi futbolu ve sert oyunu ile ülkeyi domine eden Leeds United'ın yaratıcısını göz önüne almak gerek. (Yandaki resimde)


44. Carlo Ancelotti. Sör Alex Ferguson'ın Manchester United'ı 1999'daki Şampiyonlar Ligi başarısı sırasında Ancelotti'nin Juventus'unu ezmişti fakat İtalyan teknik adam Milan'daki görevi boyunca iki Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu görmüş biri. İstanbul'daki mucize olmasa üç bile olacaktı.


43. Carlos Alberto Parreira. Pek az sevilen 1994 Dünya Şampiyonu Brezilya ve 2006'da çuvallayan milli takımı çalıştırmış biri olarak listeye girmesi şans eseri sayılabilir. Fakat dört farklı ülkeyle beş Dünya Kupası görmüş bir antrenörü görmezden gelmek zor.42. Otto Rehhagel. 2004 Avrupa Şampiyonası'nda Yunanistan'ın işlevsel ve defansif bir formasyonla şampiyon olduğu gerçeği bizleri kör etmemeli, kaldı ki bahisçilerin 1'e 100 verdiği bir takımı şampiyon yapmak büyük başarı. Buna karşın Rehhagel'in Werder Bremen'deki dönemi ise ofansif futboluyla hatırlanır. İşte buna adaptasyon deriz biz.41. George Raynor. İsveç'i 1958 Dünya Kupası'na taşıyan İngiliz teknik adamı duymuş muydunuz hiç? Raynor aynı zamanda Wembley'de İsveç'i İngiltere karşısında zafere de taşımıştı. Kendi ülkesinde hep görmezden gelinen ve Doncaster Rovers gibi bir takımdan bile kovulan bir adam için ne kadar gurur verici olduğunu bir düşünün.

40-30 arası isimleri görmek için tıklayınız.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: