"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

28 Şubat 2010 Pazar

Times'a göre "Tüm zamanların en iyi 50 teknik direktörü" (40-30)

Times dergisinin 2007 yılında seçtiği "Tüm zamanların en iyi 50 teknik direktörü" listesinden çevirilmiştir. Fotoğraftaki teknik adam: Udo Lattek.
40. Udo Lattek. Kupalar kadar kötü talihi yüzünden de listeye dahil edilmeliydi. Alman teknik adam Şampiyon Kulüpler Kupası'nı ve üst üste üçüncü Bundesliga şampiyonluğunu elde ettikten sadece bir sene sonra Bayern Münih'ten kovulmuştu. 1983 yılında tekrar başa getirildi ve üst üste üç şampiyonluk ve Şampiyon Kulüpler Kupası finaline ulaştı. Ödülü ne mi oldu? Tahmin edin bakalım.39. Bill Nicholson. Tottenham menajeri olarak çıktığı ilk maçında Everton karşısında 10-4 kazanmıştı fakat pek az insan bu sonucun kulüp tarihindeki en başarılı periyodun başlangıç sinyalleri olduğunu tahmin edememişti. İngiltere'de yirminci yüzyılın ilk dublesini daha sonra bir İngiliz takımının kazandığı ilk Avrupa Kupası olan Kupa Galipleri Kupası takip etti. Martin Jol'un da çok iyi bildiği gibi, Tottenham yönetim kurulunun zafer dolu yılları beklemek için sabrı kalmadı artık.
38. Sepp Herberger. Alman milli takımını devraldığında takımın formaların üzerine Nazi haçı bulunuyordu ama Herberger savaş sonrasında yeniden yapılandırdığı ve 1954'te Bern Mucizesi adı verilen finalde Macarları yenip şampiyon olduğu için birçok insan tarafından büyük saygıyla anılır. "Şut atmazsan, gol atamazsın" hâlâ sıkça kullanılan özlü bir sözüydü.
37. Karl Rappan. İsviçre antrenörü Rappan gibi oyuna yenilik getiren hocalar tanınmalı ki kendisi libero sistemini düşünmüştü. Orjinal olarak verrou (zincir) olarak bilinir çünkü bir defans oyuncusunu geri çeker ve onu verrouieleur (tam karşılığı zincirci) olarak oynatır. İtalyan daha sonra bu formasyonu katenaçyo olarak tekrar şekillendirmiştir. Artık öğrendiniz.36. Louis Van Gaal. Clough bile kendine ve metodlarına Van Gaal kadar güvenmiyordu. Bu metodlar, sözünü geçirebildiği genç oyuncuların olduğu Ajax'ta ona büyük bir başarı getirdiyse de, Barcelona'yı yönetirken tüm Katalonya'yu üzdü. 2002 Dünya Kupası'na katılmadığında Hollanda nasıl gülecekti.


35. Bobby Robson. Futbolun koca ihtiyar adamı şu anda dahi Ipswich'te geçirdiği 13 yıllık süre dilimindeki kadar tutkulu. 1990'da İngiltere'yi final çıkarmasına bir iki penaltı uzaklıktaydı, ki bu gerçek olsaydı Almanlar bile ona karşı kin güdemezdi.


34. Helmut Schön. Liderliğindeki Almanya 1966'da Dünya Kupası finalisti, 1970'te üçüncü, 1972'de Avrupa Şampiyonu, 1974 Dünya Şampiyonu ve 1976'ta Avrupa Kupası finalisti oldu. İngiliz milli takımının tarihi boyunca elde edemediği başarıları tek başına elde etti.


33. Rafael Benitez. Keçi sakalı yüzünden favori yapmayabilirdik ama Valencia'daki etkileyici döneminden sonra İspanyolun listede yükselmesi için Liverpool ile kazanamadığı tek şey olan Premier Lig şampiyonluğunu kazanması gerek. Biraz daha sezgilerini kuvvetlendirirse kupalara merhaba...


32. Valery Lobanovski. Kendisi 1970 ve 80'lerde Dinamo Kiev ile dominant bir perforans gösterdiği için Sovyet futbolunun yüce bir değeri. Bu tartışılmaz lider, ayrıca Sovyetler Birliği'nin 88 Avrupa Kupası'nda finale taşımıştı.


31. Ottmar Hitzfeld. Bu ılımlı adam pek çok kez Sör Alex Ferguson ile karşı karşıya gelmişti. Bunların bazılarını kaybeden - özellikle 1999'da Nou Camp'taki maç - Alman teknik adam, İskoç rakibinin aksine Borussia Dortmund ve Bayern Münih ile iki tane Şampiyonlar Ligi Kupası'na sahip oldu.


50-40 arası isimleri görmek için tıklayınız.
40-30 arası isimleri görüntülüyorsunuz.
30-20 arası isimleri görmek için tıklayınız.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: