"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

28 Şubat 2010 Pazar

Times'a göre "Tüm zamanların en iyi 50 teknik direktörü" (30-20)

Times dergisinin 2007 yılında seçtiği "Tüm zamanların en iyi 50 teknik direktörü" listesinden çevirilmiştir. Fotoğraftaki teknik adam: Carlos Bilardo.
50'den geri saymaya devam ediyoruz...

30. Carlos Bilardo. Ona El Narigon (Koca Burun) lâkabı takılmıştı ve her zaman Arjantin ile Dünya Kupası kazanmış diğer antrenör Cesar Menotti ile karşılaştırılmaktan bıkmıştı. Bilardo 1986'da Maradona'ya sahip olduğu için inanılmaz şanslıydı tabi ama oyuncuları onun hazırlık aşamasında hiçbir şeyi şansa bırakmayan iyi bir motivatör olduğuna kefil oluyorlar.29. Guus Hiddink. 1988'de PSV Eindhoven ile Avrupa Şampiyonu olduğundan beri, yaptıları yol su elektrik olarak geri döndmüyor ama gezgin kariyeri kendi jenerasyonunun en büyük antrenörlerinden biri olduğunun kanıtı. Avustralya ve Güney Kore gibi takımlarla başarılar elde ederek, süpriz yapan adam rolünde olmayı seviyor gibi.


28. Giovanni Trapattoni. Yedi tane Serie A Şampiyonluğu ve Bayern Münih ile bir Bundesliga şampiyonluğu almasına rağmen en iyi İtalyan antrenörler arasında hiçbir zaman başa güreşemedi. Juventus teknik direktörüyken soyunma odasında Paolo Di Canio ile yumruklaşmak gibi aşırı olaylarda sahne almasıyla ünlü.


27. Aime Jacquet. Son güler iyi güler. Fransız sporunun İncili L'Equipe, 1998 Dünya Kupası finalleri başlamadan hemen önce Jacquet'e yüklenmiş ve hatta istifa etmesini istemişti. Onun buna cevabı Fransa'yı Paris'teki en önemli zafere göstürmüştü.


26. Nereo Rocco. 60'larda AC Milan ile iki kez Şampiyon Kulüpler Kupası kazanan bu adam belki de catenaccio sistemini İtalyan futboluna getiren adam olarak tanınıyor. Bizce bunun için ona pek de teşekkür etmeyelim.


25. Tele Santana. Bazı sebeplerden dolayı Brezilya ile 1982 Dünya Kupası'nı kazanaması, Santana'nın ünlenmesini engelledi. Ne başarısızlık ama! O takımın güzel futbolu bugün dahi hâlâ 1994'te Dünya Kupası'nın kazanan kadrodan daha çok hatırlanıyor.24. Alf Ramsey. İngiltere'nin tek Dünya Kupası kazanan hocası olması kaderin yazılı olan Ramsey, 1966'ta kaynaklarını son derece etkin kullandı ve kendi iç güdülerine güvenme cesareti gösterip, Jimmy Greaves'ı kadro dışı bıraktı. Sonraki yıllarında formdan düşmüştü ama federasyonun ona gösterdiği utanç verici muamele hayret verici. (Yan resimde)


23. Enzo Bearzot. 1982 Dünya Kupası'nı Brezilya kazanmalıydı ama Bearzot'un İtalya'sı kazandı. Bunu daha sonra ülkesinin futboluna işleyen defansif kelepçeler yaratak yaptı.


22. Cesar Luis Menotti. "El Flaco", yani sıska, özgür bir düşünür olarak ünlendi ama asıl ününü Arjantin'e kendi topraklarında 1978 Dünya Kupası'nı kazandırarak yaptı. Fakat bunu hayal kırıklıkları takip etti, özellikle de Barcelona döneminde.


21. Fabio Capello. Disiplinli İtalyan yaz başında Real Madrid'ten güzel oynatarak şampiyon yapmadığı için kovuldu ama stil hiçbir zaman onun önceliği olmamıştı. Onun önceliği kazanmaktı. Yönettiği AC Milan ekibi Serie A'da 58 maç üst üste yenilmeyerek "İnanılmaz Arsenal"a örnek olmuştu.

50-40 arası isimleri görmek için tıklayınız.
40-30 arası isimleri görmek için tıklayınız.
30-20 arası isimleri görüntülüyorsunuz.
20-10 arası isimleri görmek için tıklayınız.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

1 yorum:

S.B dedi ki...

Selamlar,

Bloğunuzu çok beğendim. Tebrik ediyor ve yazılarınızın devamını diliyorum.

Kendinize iyi bakın.

Melik