"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

17 Mart 2010 Çarşamba

Türkiye Ligi 1959-60 / Şenol-Birol Gol!


Bir önceki sezon ikili grup halinde oynanan ligin statüsü bu sezon değişmişti. 20 takımdan oluşan tek bir lig kuruldu. Bir önceki sezon 16 takımla oynanan lige bu sene İstanbul Ligi'nden Feriköy ve Kasımpaşa, Ankara Ligi'nden Şekerhilal, İzmir'den ise Altınordu katılmıştı.

Bir önceki sezon sürekli antrenör değiştiren Beşiktaş, bu sezon Andreas Kutik ile anlaşmıştı. Dönemin ekôl ülkesi Macaristan'dan gelen bu adam, Beşiktaş'a başarılı bir sezon yaşatacaktı. Kulik'in takımında Şenol-Birol forveti gol yollarında etkili olurken, onlara Nazmi Bilge de (resimdeki) eşlik ediyordu. Fenerbahçe ezeli rakibi ve bir önceki sezonun şampiyonu olarak bu sene de Kara Kartal'ın en büyük rakibiydi. Beşiktaş fazla gol yemeden, kontrollü bir futbol anlayışı ile lige iyi bir giriş yaptı. 31'inci haftaya kadar da yenilgisiz sürdürdü ligi. 31'inci haftada İzmirspor Kartal'ın serisini sona erdirdi.

Derbilerde de çok başarılı bir Beşiktaş vardı. Galatasaray'ı her iki maçta da yenen Beşiktaş sadece sezonun son maçında Fenerbahçe'ye yenildi. İlk maçı rakibi karşısında 5 sene sonra zafere ulaşan Beşiktaş almıştı. Fenerbahçe 12 köşe vuruşu kullanmasına rağmen Necmi'yi aşamamıştı. Beşiktaş sezonu 2 mağlubiyet, 7 beraberlik ve 29 galibiyetle tamamladı. Eksikler olmadığı takdirde kalede Necmi, defansta Bahattin, Münir, Tuncay, orta sahada Sebahattin, Kaya, Ahmet, forvette ise Şenol Birol, Birol Peker, Arif ve Nazmi şeklinde 11'i kuran Kutik özellikle defans hattına çok güveniyordu. Beşiktaş'ın bu sezondaki başarısı defansın sağlamlığında yatıyordu.

Şampiyon olan Beşiktaş'tan 20 gol daha fazla atmasına rağmen defansını Beşiktaş kadar sağlam kuramayan Fenerbahçe liderin 5 puan gerisinde ligi 2. sırada bitirdi. Galatasaray üçüncü, İzmirspor dördüncü, Ankara Demirspor ise beşinci sırada ligi bitirdiler. Adalet, Hacettepe ve Altınordu ise aldıkları başarısız sonuçlarla kümeye doğru hareketlendiler ama düşmediler. Direkt küme düşme yoktu, bütün takımlar baraj maçları oynadılar. Altınordu baraj liginde sadece bir kez yenilerek ilk sırayı aldı ve ligde kalmayı becerirdi. Buna karşın Hacettepe ve Adalet ise şehir liglerinin yolunu tuttular. Adana Demirspor ve PTT ise Altınordu'ya eşlik ettiler.

Galatasaraylı Metin Oktay attığı 33 golle Gol Krallığı'ne elde ederken, Beşiktaş'ın kalecisi Necmi sadece 15 gol yerken en az gol yiyen kaleci oluyordu. Ayrıca Necmi 3 gol yediği İzmirspor maçı dışında bir maçta 2 gol dahi yememişti. Ligi altıncı sırada bitiren İstanbulspor ise tam 16 beraberlikle ligin en fazla berabere kalan takımı olmuştu.

Şampiyon Beşiktaş Kadrosu:

Kaleciler: Necmi Mutlu, Sabri Dino.
Defans: Bahattin Baydar, Münir Altay, Tuncay Demirtaş, Faik Öncü, İlhan, Nevzat Ergökçel
Orta Saha: Sebahattin Kuroğlu, Kaya Köstepen, Ahmet Özaçar, Aynah Hancer.
Forvet: Nazmi Bilge, Şenol Birol, Birol Peker, Arif Özataç, Mustafa Ertan, Doğan Akın.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: