"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

15 Mart 2010 Pazartesi

Futbol Kelâmları #13

"O penaltıyı dört sene boyunca her gün kaçırdım."
- Roberto Baggio

Baggio o penatlıyı kaçırdığında ekranın başında olan izleyicilerden biriydim. Dünya Kupaları'nda beni en çok etkileyen olaylardan biridir.

1994 Dünya Kupası final maçı orta alan mücadelesi şeklinde geçmiş ama İtalya ezeli rekabette belki de ilk kez Brezilya'dan daha iyi oynamıştı. Sacchi'nin hücum felsefesi sayesinde değişik bir İtalya izliyorduk. Baggio, Donadoni, Massaro, Evani falan ofansif oyunculardı. Buna karşın uzatmalarda da gol çıkmadı.

O maçta Brezilya'yı tuttuğumu hatırlarım, ne büyük hataymış! Çocuk aklı, sarısına lacivertine vurulmuş işte. O maç şimdi tekrar oynansa İtalya'yı tutacağım net.

Maç penaltı atışlarına kaldığında İtalya adına Baresi ilk penaltıyı kaçırmıştı. Marcio Santos da ona karşılık vermişti. Albertini ve Romario karşılıklı olarak penaltıları gole çevirdiler. Evani ve Branco da hata yapmadı. Milanlı Massaro dördüncü penaltıda topu Taffarel'e nişanladı. Dunga golünü atarak Brezilya'yı öne geçirdi.

Artık Baggio'nun bu son penaltıyı atması lâzımdı. Topun başına geldiğinde bütün ev ahalisi "Baggio atar", "Terse yatıracak", "Adam penaltı kaçırmıyor" yorumları yaparken, o penaltı kaçırmayan adam hafifçe topa gerildi ve ayak içi vuruşunu yaptığında, top sol üst doksanın üzerinden auta gitti. Yıkılmıştı Baggio. Son penaltıda başarısız olmuştu. Ondan önce golleri kaçıran Baresi ve Massaro pek konuşulmadı. Çünkü hem son penaltıyı kaçırmıştı, hem de Baggio penaltı mı kaçırırdı ki?! Bu penaltı onu çok üzmüştü. 1998 Dünya Kupası'na dek bu psikolojiyi üstünden pek atamamıştı. Her şeye rağmen o Baggio olmaya devam etti ve bize resitallerini sunmaya devam etti.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: