"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

15 Mart 2010 Pazartesi

Kayıp Kulüpler #2 / Magdeburg

Bir zamanların şampiyon takımı artık Almanya 4. Ligi'ne tekamül eden Bölgesel Kuzey Ligi'nde top koşturuyor. Magdeburg şehri II. Dünya Şavaşı öncesi futbolda iyi dönemler geçirmiş bir şehir. Buna karşın kentin gururu SV Victoria Magdeburg, Sovyet işgalinden sonra bölünmüş.

Magdeburg 1963-64 yılında Doğu Almanya Kupası'na Liepzig'i 2-0'dan 3-2 yenerek kazanan ve 1964-65 sezonunda da kupayı ikinci kez üst üste alan SC Aufbau takımının temelleri üzerine kurulmuştu. 1965-66 sezonunda Aufbau kulübünden kopan futbol şubesi Magdeburg ismiyle birinci ligde yer almaya başlamıştı. Bu değişim bir felâkete dönüştü ve Magdeburg aynı sene küme düştü. Buna karşın Kupa Galipleri Kupası'nda çeyrek finale kadar çıktılar. Bobby Moore ve Hurst gibi yıldızlara sahip olan son şampiyon West Ham'a elendiler.

1966 yılında takımın başına getirilen Hans Krügel, Magdeburg'u tekrar 1. Lig'e çıkardı. Takım 1967-68 ve 68-69 yılında üçüncü oldu. Ayrıca 1969'da üçüncü kez Doğu Alman Kupası'na uzandı. 70'li yıllarda Doğu Alman futboluna yön veren iki takım Magdeburg ve Dinamo Dressden olmuştu. Magdeburg 1969-74 tarihleri arasında Doğu Alman milli takımına tam 9 oyuncu göndermişti. Bunlardan dördü 1974 FIFA Dünya Kupası'nda Doğu Almanya forması giydiler.

Takım 1971-72 sezonunda tarihinin en genç kadrosu ile Doğu Alman şampiyonu oldu. Ertesi sezon üçüncü olmalarına rağmen Doğu Almanya Kupası'nı bir kez daha aldılar.

1973-74 sezonunda ise takım ikinci kez Doğu Alman Şampiyonu olurken, Avrupa'da da bir başarı elde ediyordu. Kupa Galipleri Kupası ilk turunda NAC Breda, ikinci turda Banik Ostrava, çeyrek finalde Bulgar takımı Stara Zagora, yarı finalde ise Sporting Lizbon'u eleyerek finale çıkıldı.

De Kuip Stadı'ndaki finalde rakip İtalya'nın en iyi takımlarından biri olan dünya devi AC Milan'dı. Rivera'lı, Bonetti'li Milan karşısında bu taş gibi sıkı takımı gördüğüne pişman olmuştu. Çünkü maç bittiğinde skor hanesinde Magdeburg lehine 2-0 yazıyordu. Seguin ve Milanlı Lanzi'nin kendi kalesine attığı goller Magdeburg'a Kupa Galipleri Kupası'nı getirmişti. Martin Hoffmann, Jürgen Sparwasser ve Wolfgang Seguin takımın buraya gelmesinde büyük pay sahibi olan oyunculardı. Ertesi sezon takım bir kez daha Doğu Almanya şampiyonu oldu. Fakat yoğun maç trafiği yüzünden Süper Kupa maçına da çıkamadılar.

1976 yılında Doğu Alman federasyonu Hans Krügel'i politik olarak güvenilir bulmadığını ifade ettikten sonra görevinden alındı. Yerine Klaus Urbancyk geçti. Magdeburg'da düşüş başladı. 70'ler boyunca şampiyon olamadılar ama ligi hep ilk beş içinde tamamladılar. 1976-77, 1977-78 sezonlarında UEFA Kupası'nda üst üste çeyrek final oynadılar. 80'li yıllar boyunca şampiyonluk yolundan uzaktaydılar ve sadece birkaç UEFA maçına çıktılar. Onlar da hep ilk turda elendiler. Altın çağ geride kalmıştı. Altın çağ içerisinde Magdeburg; 3 Doğu Alman şampiyonluğu, 1 Kupa Galipleri Kupası ve 7 tane de Doğu Almanya Kupası elde etmişti.

90'lı yıllara giriş de iyi olmadı. Takım 90-91 sezonunda ancak 10'uncu olabildi. 1991-92 sezonu başlamadan önce Doğu ve Batı Almanya birleştiler. Batı Alman Ligi olan Bundesliga 18 olan takım sayısını 20'ye çıkardı ve ilk iki sırayı alan Dinamo Dressden ve Hansa Rostock yükseldiler. Sezon öncesi play-off'larında hiç maç kazanamayan Magdeburg, statü gereği II. Bundesliga'ya da yükselemedi ve 3. Yerel Lig'le yetinmek zorunda kaldı. O tarihten itibaren Magdeburg'u arada sırada Almanya Federasyon Kupası'nda görüyoruz, birkaç tur atlıyorlar. Ama artık hiç bir zaman üst liglerde yer alamayacaklar büyük ihtimalle. Şu an Bölgesel Kuzey Ligi'nde adetâ sürünüyorlar.

Yine de bu, Avrupa Kupası kazanmış tek Doğu Alman takımı oldukları gerçeğini değiştirmiyor. Bun karşın Doğu Almanya'nın Batı ile birleşmesi sonucunda onlar da çok feci bir şekilde ortalardan kaybolup asimile oldular...

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

1 yorum:

Zeyno40 dedi ki...

Magdeburg toparlanma sinyalleri veriyor. Önceki sezon 2. oldukları Bölgesel Lig Kuzeydoğu Grubunda geçen sezon 1. oldular ve play-offta Bölgesel Lig Güenybatı Grubu birincisi Kickers Offenbach'ı evinde 1-0, deplasmanda 3-1 yenerek Alman liginin 3. kademesi 3. Liga'ya çıktılar. Bu sezon ilk kez oynadıkları 3. Liga'da iyi gidiyorlar ve 21 maçta topladıkları 32 puanla 4. sıradalar. Bu tempoyu sürdürürlerse en azından ligi 3. bitirip 2. Bundesliga'yı 16. yani sondan 3. bitiren takımla 2 maçlık play-out oynama şansına sahipler.