"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

2 Mart 2010 Salı

Times'a göre "Tüm zamanların en iyi 50 teknik direktörü" (10-1)

Times dergisinin 2007 yılında seçtiği "Tüm zamanların en iyi 50 teknik direktörü" listesinden çevirilmiştir. Fotoğraftaki teknik adam: Arsene Wenger
10. Arsene Wenger. Daha çok şey kazanan teknik direktörlerden daha üst sıralarda yer alıyor ve bunun iyi bir sebebi var. Stil sahibi bir şampiyon, futbolun güzelliklerini sergiletiyor ve en önemlisi sözünün eri bir futbol adamı. Son on yılda onun gibi bir adama sahip olduğu için gıpta edilecek başka bir kulüp yok.9. Miguel Munoz. Müthiş bir Real Madrid miras bıraktı ve Puskaş, Di Stefano ve diğer yıldızlar varken ilk sezonunda Frankfurt karşısında 7-3 ile Şampiyon Kulüpler Kupası'nı alırken takımla fazla oynamak zorunda değildi. Ama daha sonra 9 lig şampiyonluğu elde etti ve 1966'da Şampiyon Kulüpler Kupası'na uzandı.

8. Bela Guttmann. Jose Mourinho kendini özel sanıyor olabilir ama bu dahi ve hırslı Macar, tutkulu teknik adam ekolünün kurucusuydu. Hücuma dayalı 4-2-4 sisteminin öncülerinden olarak, Benfica'da Eusubio'yu yetiştrdi ve 60'ların başında üst üste Şampiyon Kulüpler Kupası'nı kazanarak büyük başarılar elde etti. "Üçüncü sezonlar ölümcüldür" derdi ve bunun için bunu öğrenecek kadar bir takımın başında kalmazdı.


7. Brian Clough. Şüphesiz kendi kendine listenin üst basamaklarında yer aldı, yaptıkları gerçekten sıradışıydı. Derby County'yi lig şampiyonu, Nottingham Forest'i ise Avrupa'nın en iyi takımına çevirdi. İngiltere milli takımında yeteneklerini sergileme şansı verilememesi ne büyük talihsizliktir. Ama belki verilseydi Leeds'teki gibi herkesi yanlış yönlendirebilirdi.6. Bob Paisley. Günümüzde hâlâ üç Şampiyon Kulüpler Kupası kazanmış tek İngiliz teknik adam, buna rağmen haksızca kendisine "Sör" ünvanı verilmemiştir. Durnham kentindeki bir madencinin mütevazi oğlu olan bu adam, Dalglish, Hansen, Rush ve Souness gibi gösterişsiz (!) transferleriyle daha da mütevazı bir görüntü çizmişti. "Hatırlatırım, burada hep iyi zamanlarımız olmadı" demişti bir keresinde, "Bir sezon ikinci de olduk."


5. Bill Shankly. Futbolun müthiş uygulamalarının kurucusu Shankly zamansız bir şekilde teknik adamlağı bırakmasaydı tabiî ki Liverpool'un daha sonraki Avrupa başarılarında takımın başında olabilirdi. Yine de Bob Paisley ve Joe Fahan'ın daha sonraki başarılarda onun büyük etkisi olmasa başarılı olabileceğini düşünmek pek zor.


4. Sir Alex Ferguson. İskoçya'da Old Firm'lerin (Rangers ve Celtic) egemenliğini yıktıktan sonra Manchester United ile bir modern kupa canavarı yarattı ve takımlarını maceraperest ve yetenekli olarak kurdu. O bir futbol devi ve CV'sinde sadece ikinci Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu eksik. Onu da alırsa ilk 3'e çıkarabiliriz.

3. Ernst Happel. Az konuşup çok iş yapan, kupalar kazanan Avusturyalı dört farklı ülkede (Hollanda, Belçika, Almanya ve Avusturya) şampiyonluğa uzandı. Aynı zamanda 1978'de Hollanda'yı Dünya Kupası finaline çıkardı. Ama en büyük başarılarını stilden uzak oynayan Feyenoord ve Hamburg ile birer kez Şampiyon Kulüpler Kupası'nı alarak kazandı. Happel başarıda ortak paydaydı. Clough bile bu CV'den etkilenir.

2. Matt Busby. Eğer takım kurmak daha yüksek puan alacaksa, 1946'da darmaduman durumdaki Manchester United'ın başına geçen adam en yüksek puanı hak ediyor. Daha sonra müthiş takımını Büyük Münih faciasında kaybettikten sonra -kendi canını da zor kurtardı- kadroyu yeniden şekillendirdi. Fergie ondan daha fazla kupa kazandı ama 1968'deki Şampiyon Kulüpler Kupası zaferinden daha fazla hak edilen bir şey yaşamadı.1. Rinus Michels. 2005'te vefat eden Hollandalı, 1999'da FIFA tarafından yüz yılın teknik direktörü seçilmişti. Total Futbol'un yaratıcısı Michels Ajax ile Şampiyon Kulüpler Kupası, Barcelona ile İspanya şampiyonluğu ve Hollanda milli takımı ile Avrupa Şampiyonası'nı kazandı. Ayrıca 1974 Dünya Kupası'nı kazanmalıydı. Bundan ötesi, kurduğu takımların futbolunu izlemek için yüksek fahiş fiyatlar bile öderdiniz.

Tam liste şu şekilde oluşuyor:2. Matt Busby
3. Ernst Happel
4. Alex Ferguson
6. Bob Paisley
7. Brian Clough
8. Bela Guttmann
9. Miguel Munoz
10. Arsene Wenger
12. Jock Stein
13. Helenio Herrera
14. Mario Zagallo
15. Johan Cruijff
16. Jose Mourinho
17. Marcello Lippi
18. Luis Felipe Scolari
19. Vicente Del Bosque
20. Franz Beckenbauer
21. Fabio Capello
22. Cesar Luis Menotti
23. Enzo Bearzot
24. Alf Ramsey
26. Nereo Rocco
27. Aime Jacquet
28. Giovanni Trapattoni
29. Guus Hiddink
30. Carlos Bilardo
30. Ottmar Hitzfeld
32. Valery Lobanovski
33. Rafael Benitez
35. Bobby Robson
36. Louis Van Gaal
37. Karl Rappan
38. Sepp Herberger
39. Bill Nicholson
40. Udo Lattek
41. George Raynor
42. Otto Rehhagel
43. Carlos Alberto Parreira
44. Carlo Ancelotti
45. Don Revie
46. Sven-Goran Eriksson
47. Carlos Bianchi
48. Albert Batteux
49. Jesse Carver
50. Hennes Weisweiler

20-10 arası isimleri görmek için tıklayınız.
30-20 arası isimleri görmek için tıklayınız.
40-30 arası isimleri görmek için tıklayınız.
50-40 arası isimleri görmek için tıklayınız.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

2 yorum:

Temur dedi ki...

Zagallo da hakettiğinden daha yukarılarda yer bulmuş bence

Kaan Kavuşan dedi ki...

Haklısın Temur. Zagallo'nun şöyle bir avantajı var; 1970'teki efsane takımın antrenörü ve 1998'te final oynadı. 1974'te dördüncü oldu. Yıldızları idare edebilen adam olması nedeniyle üstlere koymuşlar ama 30-40 arasında olması daha makûlmüş. Johan Cruijff'un önünde olması kabul edilemez zaten.