"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

4 Mart 2010 Perşembe

Total Football (Sega)

Asıl olarak Mega Drive'a çıkmış bu oyun, fakat bir şekilde Amiga'ya emule etmişler demek ki. Bir bunu Amiga'da oynardık. Sensible'ın artık etkisini kaybetmeye başladığı yıllardı. Etkisini kaybetmesi mümkün değil elbette, ama bir adam 24 saat aynı oyunu oynarsa biraz değişiklik istiyor bünye. Biz de ne yaptık kuzenle, (evet, amiga maceralarımın hepsinde kuzen de vardır) gittik bilgisayarcıya Total Football'u yüklettik. Yanılmıyorsam dört disket falandı. Bayağı grafik olarak ilerideydi dönemine göre. Yanlış hatırlamıyorsam oyunda sadece milli takımlar vardı. 1995 yılında çıkmış oyun. Hollanda'nın Ajax patentli oyuncuları sayesinde oyunda kuvvetli olduğunu hatırlıyorum. Overmars, Kluivert, Davids, Finidi, Reiziger, Blind falan vardı. Bu Ajax oyun çıkmadan önce Van Gaal yönetiminde Şampiyonlar Ligi'ni almıştı. Brezilya tüm oyunlarda olduğu gibi burada da abartılmıştı. Çünkü oyunlar bireysel yeteneklere önem verir, takım oyunu gibi bir sanal zekâ geliştirememişlerdir genellikle. Hele o dönem için bu daha da geçerli.

Kontrollere gelelim; oyunda garip bir kontrol sistemi vardı. Bir kere ateşe basarsan pas verir, iki kere basarsan şu çekerdi oyuncu. Üç kere basınca orta kesiyordu, yerine göre havadan pas oluyordu bu. Yön vererek basmak gerekiyordu tuşlara. Falso vermek gibi bir durum yoktu yanlış hatırlamıyorsam. Oyuncuların kendine has özellikleri vardı. Nijerya'da iki önemli kanat oyuncusu vardı: Babangida ve Finidi. Uçuyorlardı resmen. Gascoigne İngiltere'de yıldızdı. Shearer ayağına geleni yazıyordu vallahi belâlım olmuştu. Almanya'da Klinsmann'ın çok iyi vuruşları vardı. Arjantin'de Caniggia tutumuyordu. Bunların dışında enteresan olan bir şey de seyircilerin hareketli oluşuydu. Kocamanlardı, elleri kolları oynuyordu. İspanya zayıftı, İtalya'da Baggio iyiydi. Hatırladığım bunlar. Bir ara iyi sarmıştık, Dünya Kupaları falan düzenliyorduk ama Sensible'ın yerini alması mümkün değildi elbet. Üç-beş ay oynadıktan sonra Sensible'ın yeni sezonu çıkmıştı. Yolumuza orada devam ettik biz de.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: