"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

9 Mart 2010 Salı

Zoff'u Yıkan Haitili

1974 Dünya Kupası'na yaklaşırken Zoff, İtalya kalesinde bir efsaneydi artık. 1972 ve 1974 tarihleri arasında oynadığı milli maçlarda 1143 dakika gol yememişti. Herkes Zoff'un ne zaman gol yiyeceğini merak ediyordu.

Dünya Kupası'na ilk kez katılan Haiti, futbol severler için kapalı bir kutudur. Turistik ve şirin, nüfusu az bir ada ülkesi. Amerika'nın kıyısındaki bu Karayip ülkesi, bunun dışında acılarla dolu bir tarihe sahipti. Kıtanın fethinden sonra katledilmeye başlanan yerli nüfus, Afrika'da köleleştirilmeye başlayan ve 1700'lerde adaya getirilen Afrikalılarla kaynaşıp Haiti halkını oluşturdu. 1800'lerde Fransız İhtilali'nden sonra ada halkı isyan etti ve 1804'te bağımsızlığını ilân etti. Köle ve yerli halkın milis hareketindeki öncüsü Jean Zombi'ydi. Evet, zombi kelimesi de buradan gelmişti. Jean Zombi önderliğindeki halk intikamını şiddetli bir şekilde almış, katliamlar yapmıştı. Haiti hakkındaki tek bilgiler bunlardı.

Haiti kupada İtalya, Arjantin ve Polonya gibi devlerin arasında hiçbir şansa sahip değildi. 15 Haziran 1974'te işte o maç gelip çatmıştı. İlk yarıda gol olmadı, Haiti iyi savunma yapıyordu, lâkin İtalyanlar buna alışmamıştı. Zaten kendileri savunma yapan bir takımdılar. Gol bir türlü gelmedi ve ilk yarı böyle bitti. İkinci yarı başladığında İtalya iyice açıldı ve hücum etti. Uzun bir pasın ardından Spinosi'yi geçen Sanon, Zoff'u da sağ giderken, birden sola doğru hareketlenip Zoff'u da hızıyla geçti ve boş kaleye topu yollladı. Zoff'un rekorunu devam ettirmesini bir Haiti'linin engelleyeceğini kimse düşünmemişti. Maçın sonucunda İtalyanlar 3-1 kazanmıştı ama konuşulan adam hızlı forvet Emannuel Sanon, ülke ise Haiti olmuştu.

Sanon bu kupadan sonra Belçika'nın Germinal takımının yolunu tuttu ve bir süre orada oynadı ama onun anılarımızdaki yeri 1974 Dünya Kupası. Yine de ülkesinde yüzyılın sporcusu seçilmiş. İzleyemedik pek.

İşte o maç...
Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: