"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

24 Nisan 2010 Cumartesi

Futbol Kelâmları #14


"İngiltere'de, Londra'da herifin biri varmış. Adı da Brian bir şey... Clouff galiba. Futbolcu mu ne, öyle bir şey işte. Her neyse gittiğim her yerde senin kadar konuşan bir adam daha var diyorlar. İkinci Muhammed Ali'ymişsin. Sadece bir tane Muhammed Ali var. Clouff canıma yetti artık, kes şunu."
Kelâmımız bu sefer bir futbol adamından değil, bir futbol adamına. Bu lâflar 70 ve 80'lerin hatta boks dünyasının gelmiş gelmiş en büyük boksörüne ait lâflar. Muhammed Ali, ABD'de verdiği bir röportajda mikrofonlara bunları söylüyor. Clouff dediği de Clough'tan başkası değil. 

Brian Clough bildiğiniz üzere İngiltere'de görev yapmış en iyi üç-beş menajerden biri. Derby Country'yi ikinci ligden alıp Premier Lig şampiyonu yapmak, ardından aynı şeyi Nottingham Forest'le de yapmak zor iş. Daha zoru Nottingham Forest ile iki kere Şampiyon Kulüpler Kupası'nı da almak. Bunların yanı sıra magazinel bir kişiliği de vardı, çünkü çok konuşan bir adamdı. Sürekli konuşuyor, espriler patlatıyor, eleştiriler yapıyordu. Birçok kişi için ukâlâ yaftası yese de zaman onu haklı çıkarmıştı hep. Muhammed Ali'yi bile çileden çıkarmıştı adam konuşma işinde.
Bu aşağıdaki videoda da, olay İngiltere'de bir şovda Brian Clough'a izletiliyor. Sonra konuşma şöyle tamamlanıyor:
Spiker: Eee, Brian bunun altında mı kalacaksın?
Clough: Hayır, onunla dövüşmek istiyorum.Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Clough mı diyor yoksa Clouff mı? Şaka manasında Clouff demiş olabilir ama... Abi birde bunun senesini biliyor musun? 1970'lerde ama. '74 olabilir mi acep? .s