"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

2 Mayıs 2010 Pazar

197 maçta 331 gol: Fernando Peyroteo

Jesus Correia, Vasques, Fernando Peyroteo, Travassos, Albano
Tam adı "Fernando Baptista de Seixas Peyroteo de Vasconcelos." Doğum yeri eski bir Portekiz sömürgesi olan Angola. Kendisi, günümüz futbol literatüründe şöhret olarak Eusebio'nun gerisinde kalsa da istatistiksel olarak aslında onun çok önünde.

1937 ila 1949 yılları arasında Sporting Lizbon forması giyen Portekizli Peyroteo, 12 sezonluk kariyerine 197 maçta 331 gol sığdırırken, 1.67 gol ortalaması yakalamış. Bu rakam şu anda dahi, FIFA kayıtlarındaki en yüksek gol yüzdesi...

6 kez gol kralı olmuş, bunca golü atarken de takımı ile beraber 5 lig şampiyonluğu, 5 de Portekiz kupası kazanmış. "5 viyolin" olarak anılan hücum beşlisi Jesus Correia, Manuel Vasques, Albano ve Travassos arasında en çok sivrileni olmuş oynadığı yıllarda. Bir maçta attığı 9 gol kayıtlara geçmiş, Portekiz Milli Takımı'yla da 20 maçta oynamış, 15 gol atmış, jübilesinde elde edilen hasılat ancak borçlarını kapatmaya yetmiş buna rağmen...KÜÇÜK YEĞENİ COUCEIRO
Kariyerinin büyük çoğunluğu savaş yıllarına ve ardından gelen karışıklığa denk geldiği için fazla milli maça çıkmamış ama 1961'de Portekiz Milli Takımı'nın başına geçmeye layık görüşmüş. Eusubio'ya ilk kez milli formayı da o vermiş.

Bu müthiş yüzdeye sahip adamın yeğeninin oğlu ise bir zamanlar ligimizde Gaziantepspor'u çalıştıran teknik direktör Jose Couceiro. (alttaki resimde)
Doğum tarihi: 10 Mart 1918
Ülke: Portekiz (20 milli maç, 14 gol)
Pozisyon: Santrafor, yardımcı forvet
Öne çıkan özellikler: Bitiricilik
Boy: 1.74 cm
Oynadığı takımlar: Sporting Lizbon (37-49), Portekiz Milli Takımı (38-49)
Goller: 197 maç, 331 gol

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: