"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

20 Mayıs 2010 Perşembe

1930'lı Yılların Altın 11'i

Mayıs 1938 - İngiliz milli takımı Nazi selamı verirken


1930'dan önce futbol yok muydu? Vardı elbette ama 1930 ile birlikte futbol başka bir boyuta geldi. Kıtalar arası ilk ciddi turnuva "Dünya Kupası" düzenlendi. Bu futbol tarihinin dönüm noktalarından birisi elbette. Bu yüzden bu tarihi başlangıç noktası alarak on yıllık zaman dilimleri içindeki en iyi ilk 11'leri seçiyorum. Başlangıç olarak 1930'yı yılları mihenk taşı olarak aldık ama o zamana ait bir video bulmak ve o maçları izlemek imkânsız. Sadece birkaç Dünya Kupası golü elimizdeki materyal. O yüzden 1930'lar için seçimimiz biraz istatistiğe dayalı ve biraz da dönemin otoritelerinin yazdıklarından toplama olacak, zira istatistik bilimde çok gelişmiş değil o sıralar. Dünya Kupası en büyük kaynağımız... Listeye başlarken oyuncuları hangi sisteme göre dizeceğimiz bir soru işareti. Bol forvetli yıllar. Takımlar bugünkü kavramlar üzerinden gidersek 2-3-5 dizilimine sahipler. En ünlü dizilim, yine 2-3-5'in bir varyasyonu olan metodo (2-3-2-3). İtalyanlar metodo kullanarak iki kez Dünya Şampiyonu olmuş. O sisteme göre takımı kuralım:

Football Fans Know Better

Kaleci - Ricardo Zamora / İspanya: 1916 ile 1938 arasında şekillenen kariyerinde Espanyol, Barcelona, Real Madrid ve Nice gibi takımlar olan Zamora hem İspanya, hem de Katalunya milli takımında oynamıştı. Kafasında şapkası, üstünde süveteriyle dikkat çeken bu adam, ayrıyetten cesur çıkışlarıyla tanınırdı. 1920 ve 28 Olimpiyatlarındaki üstün başarısıyla hatırlansa da, kariyerinin en iyi yıllarını 30'lu yaşlarında 30'lu yıllarda geçirmiştir. Marca gazetesinin dağıttığı ligin en az gol yiyen kalecisine verilen ödülünü adının "Ricardo Zamora ödülü" olması bir tesadüf değildir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Sağ Bek - Jose Nasazzi / Uruguay: Uruguay'a 1930 Dünya Kupası'nda kaptanlık eden Nasazzi, takımının kupayı almasında da çok etkili olmuştu. Uruguay'da efsane adam statüsüne erişen ve gelmiş geçmiş en büyük defans oyuncusu kabul edilen Nasazzi, üstün defansif yeteneklerinin yanı sıra çok da iyi bir yöneticiymiş. 1934'te yine Dünya Kupası görmüş ama kazanamış, 1935 Kopa Amerika'ya uzanmış. Kadroda yer alması kaçınılmaz.

Sol bek - Pietro Rava / İtalya: 1936'da Olimpiyatlar, 1938'de Dünya Kupası. Juventus'ta yıllarca görev yapmış. Özellikle 38'deki performansı ile kupanın ilk 11'ine seçilmiş. 36 ile 46 arası kesintisiz İtalya milli takımının bekiymiş. Hem Olimpiyatları, hem Dünya Kupası'nı kazanan dört oyuncudan biri. Döneminin en iyilerinden.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Merkezi Haf - Luis Monti / İtalya: İtalyan asıllı Arjanti oyuncu Monti, iki ayrı milli takım ile Dünya Kupası finali oynayan tek oyuncu. Önce 1930'da Arjantin ile kaybediyor, sonra 1934'de İtalya ile kazanıyor. En başarılı dönemini Juventus'ta geçiren Monti, bugünün önliberosu diyebileceğimiz mevkide oynuyordu. Hırslı ve agresif oyunu ile dikkat çeken Monti, takım defans yaparken santrafora markaj yapıyor, takım atak yaparken ise orta sahada oyun kuruyordu. Takımı için önemli bir mevkide ve zamanının en iyilerinden. Kariyerinde Arjantin ile Amerika Kupası, Olimpiyat ikinciliği ve Dünya Kupası finali, İtalya ile Dünya Kupası; kulüp kariyerinde Juventus ile 4, San Lorenzo ile 4 şampiyonluğu var. Ben buna kariyer derim işte.

Sağ Haf - Jose Andrade / Uruguay: Dünya Kupası'nı alan Uruguay'ın elemanlarından. Babası olduğu düşünülen büyük Jose Andrade, küçük Jose doğduğunda 98 yaşında! "Karabüyü yaptım" diyor Afrika'dan gelen baba yemesek de. Karnavallarda müzik çalıp dans ederken, dahası ayakkabı boyacılığı yaparken aynı zamanda Uruguay milli takımında oynuyor. Günümüz futbolcuları bir futbolcunun hayatının zor olduğunu iddia ederse, Andrade'yi hiç duymamış demektir, hatırlatırız. Üstün tekniği ve yılmayan yapısı kişisel hayatının da, futbolunun da ana fikri. 1923, 1924, 1926'da Kopa Amerika, 1930'da Dünya Kupası. 1924 ve 1928'te Olimpiyat şampiyonluğu. France Football tarafından En İyi 100 Dünya Kupası performansı'nda 10'uncu sıra. 30 Dünya Kupası'nın altın 11'i. Daha ne olsun? IFFHS gelmiş geçmiş en iyi 29. oyuncu olsun. En iyi dönemi 20'ler olsa da, 30'ların ikinci yarısına kadar oynamıştır.

Sol Haf - Walter Nausch / Avusturya. Şanssızlık eseri 1938 Dünya Kupası'na gidememiş olsa da, Walter Nausch Avusturyalıların ünlü "Wunderteam"inin yapı taşlarından. Haf mevkinin vazgeçilmezi Nausch. Kariyeri boyunca Avusturya Viyana ve Grasshopper'da oynamış. 48 ve 54 arası milli takım formasını giymiş. Bugünlerde pek revaçta olan "çift yönlü" oyuncuların atası.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Sağ İç - Vlastimil Kopecky / Çekoslovakya: 1934'te finalde kaybeden Çekoslovakların komple hücum oyuncusuydu Kopecky. Kariyeri boyunca Slavya Prag'ta oynayan bu adam 325 maçta 252 gol kaydetmeyi becermişti. 1938'te tekrar Dünya Kupası'nda oynadı. Çekoslovak lig tarihinde en çok gol atan ikinci adam, Çekoslovak milli takımında ise 26 maçta 8 golü var. Döneminin en değerli oyuncularından.

Sol İç - Giuseppe Meazza / İtalya: İtalyanların stada isim verilecek kadar ünlenmiş Interli oyuncusu Giuseppe Meazza, iki Dünya Kupası kazanmış bir isim. Hem sol iç, hem de sağ iç olarak oynamayı beceren Meazza, hakkında istatistiklerine ulaşabildiğimiz o dönemin yegane oyuncularından birisi. 27 ve 40 arasında Inter ile 348 maça çıkıp, 245 gol atan bu adam bu takımın en şöhretli oyuncusu da ayrıca. İtalya'da büyük saygı duyulan bir isim. Ayrıca teknik direktörlük yıllarında Beşiktaş'a da uğramıştır. Eskiler komple bir oyuncu olduğunu söylerler. İç forvetler orta sahaya da yakın oynadıklarından komple de olmak zorundadır zaten. İtalyanların ilk uluslararası futbol yıldızıdır. Takımı için o kadar önemliydi ki, sadece ona sigara içmesi için izin veriliyor, ayrıca arabalar hediye ediliyordu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Forvet - Dixie Dean / İngiltere: Kirli Dean'in, Everton'la kazanmadığı bir şey kalmamıştı. Premier Lig, Charity Shield, FA Cup... İngiltere milli takımıyla 16 maçta 18 gole imza atarken, Everton ile 399 maçta 349 gol atmıştı. Orta sahanın gerisinden kafayla gol atmışlığı daha vardır. Hâlâ Premier Lig'deki en iyi gol ortalamasına kendisi sahiptir. Gooidison Park'ın önünde heykeli dikilidir.

Forvet - Matthias Sindelar / Avusturya: Wunderteam'den bahsettik az üstte. İşte Sindelar da Wunderteam'in üzerine kurulduğu adam. Her nasıl ki Total Futbol, Cruijff'un üzerine kurulduysa, Wunderteam de Sindelar'ın üzerine kurulmuştur. O değişmez herkes değişebilir. Tozluklarını dizinin üstüne kadar çeken bu adam; hızlı, seri ve tüm hücum yönleri gelişmiş bir oyuncu. FIFA tarafından Avusturya'nın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu seçilmiş. 1934'te üçüncü olan takımın yıldızı. 43 milli maçta 27 golü var. Naziler Avusturya'yı işgal ettiklerinde kendisinden Alman milli takımında oynamasını isterler, kabul etmez. "Yahudi dostu olarak" fişlenir ve nihayet 1939 yılında ise daha 35 yaşındayken evinde sevgilisiyle beraber ölü bulunur. Nazi yetkililer intihar ettiklerini söylerler. Nazi kanunlarına göre intihar edenlerin cenaze töreni bile yapılmaz...

Forvet - Silvio Piola / İtalya: 1938 finalinde iki golle kupayı İtalya'ya getiren adam Piola. 34 maçta 30 golü var milli takımda. 274 golle Serie A'nın en çok gol atan oyuncusu hâlâ. 537 kez Serie A maçına çıkmış, bu istatistikte de dördüncü. Lazio ve Juventus gibi iki büyük kulüpte oynamış ve goller atmış. Adam bir efsane.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Altın Yedek:

Forvet - Leonidas / Brezilya: Röveşata mı? O ne yahu? Nasıl bir hareket o? Leonidas göstermişti herkese nasıl olduğunu. Brezilya milli takımıyla çıktığı 19 maçta 21 gol kaydetti. 1934 Dünya Kupası'nda yer aldı, 1938 Dünya Kupası'nda Gol Kralı oldu. Yarı finalde dinlendirilmişti. İtalya kazandı, Brezilya antrenörü Pimenta işinden oldu. Lastik adam lâkaplı Leonidas o yılların en konuşulan oyuncularından birisiydi.

Unutmadık, araştırdık:
Ted Drake (İngiltere), Hans Horvath (Avusturya), Schiavo (Uruguay), Guilerme Stabile (Arjantin) Eric Brook (İngiltere), Gyula Zsengellér (Macaristan), Pedro Cea (Uruguay), Karl Sesta (Avusturya-Nazi Almanya), Herbie Roberts (İngiltere), Cliff Bastin (İngiltere), Ernest Wilimowski (Polonya - Nazi Almanya), Arne Ryberg (İsveç), Oldrich Njedely (Çekoslovakya), Bert Patenaude (ABD), Carlos Paucelle (Arjantin)

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: