"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

10 Mayıs 2010 Pazartesi

Johan Cruijff - Ali Şen Paslaşmaları #1

4 Nisan 1981. Amerikan basını Washington Diplomats ve Los Angeles Aztecs forması ile sevdikleri 34 yaşındaki Cruijff'un Fenerbahçe'ye transfer olacağını yazıyorlar. Elbette böyle bir haber olması çok da şaşırtıcı değil. Zaten her türlü asparagas habere alışkınız günümüzde. Türkiye'ye Messi'yi bile getirir bizim Fotomaç, Fanatik. Ne olacak canım, Haldün Üstünel var, eskiden Hakan Bilal Kutlualp vardı. Onlar getirir. Neyse de, ertesi günün gazetesine "eski Fenerbahçe Dış İlişkiler Koordinatörü" sıfatıyla konuşan Ali Şen şöyle diyor:

"İsa'nın transferi sebebiyle Almanya'daki yapacağımız üçlü turnuva sırasında Cruijff'a Fenerbahçe forması giydirmeyi arzu etmiştik. Bu nedenle kendisiyle birkaç kez görüşmem olmuştu. ABD gazeteleri bundan kaynak almış olabilir. Dünya'nın bir numaralı futbolcusu Johan Cruijff'un Fenerbahçe'ye özel ve lig maçlarında hem büyük para kazandıracağına, hem de büyük güç katacağına inanıyorum. Kendisiyle uzun süre konuşmuş ve uygun koşullarda Fenerbahçe'ye gelmesinde anlaşmıştık. Başkan olsam Futbol Şube sorumlusu ve antrenörün onayını alıp getirecektim."

Olay İspanya'da da yankı buluyor. O an Cruijff'un kadrosunda bulunduğu Levante kulübü ise şöyle bir açıklama yapıyor: "Johan Cruijff'un sözleşmesi, kendisinin istediği an feshedebileceği şekilde ayarlanmıştır. Ama hasılatın yarısını alırken bizi bırakacağını sanmayız."

Ali Şen, Başkan olsaydım getirirdim diyor. Bu açıklamadan tam 8 gün sonra Fenerbahçe Başkanı olma şansını elde edecek ve yaklaşık iki ay sonra Cruijf'u özel bir maç vesiliyle İstanbul'a çağıracaktı. Cruijff'un iki ay sonraki gelişine kadar İspanya'ya çıkartmalar yapan Ali Şen çok ciddi olarak bu transferi düşünmüş. O an gazetelere bu düşüncesini de açıklamış. Diğer iki aday da Yugoslavya'nın müthiş kaptanı, çalımcı sağ açık "Kelebek" Petrovic ve Danimarkalı Morten Olsen. "Bu üçünden ikisi Fenerbahçe'de olacak" diyor Ali Şen.

"Johan Cruijff - Ali Şen paslaşmaları" başlıyor...

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: