"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

1 Haziran 2010 Salı

Müthiş Eşleşme: Cruijff, Vogts'a Karşı

Müthiş eşleşmelerle ilgili de bir seriye başlayayım dedim. Bu seride birbiriyle sık sık karşı karşıya gelen, yada bir maçta da dahi olsa akıllardan çıkmayan bir defans oyuncusu ve bir ofans oyuncusunun mücadelesini hatırlatacağım sizlere. İlk olarak da hayranı olduğumuz Cruijff'u canından bezdiren eşleşme ile başlamak lâzım.

Bilindiği üzere Batı Almanya ve Hollanda'nın 1974 Dünya Kupası'ndaki final maçında gülen taraf Batı Almanya olmuştu. Şöhret Hollanda'nın, kupa ise Batı Almanya'nındı. Maç boyunca en çok takip edilen şey ve maç sonrasında en çok konuşulan şeylerden birisi Cruijff ile Berti Vogts'un maç içindeki mücadelesiydi.

Daha maçın 2. dakikasında attığı deparla Vogts'u hallaç pamuğu gibi sağa sola sallayan ve ardından da cezasahası içine girip penatlıyı takımına kazandıran Cruijff skor 1-0 olduğunda çok sevinmiştir herhâlde. Ama daha sonra Vogts o kadar hırslandı ki, Cruijff top almak için santra yayının üzerine dönmek zorunda kalıyor, orada bile karşısında Vogts'u buluyordu. Kene gibi yapışmıştı Johan'a. Az sonra skor 1-1 olacaktı. Gerd Müller, "hakemin düşen ilk oyuncumuza penaltı vereceğini biliyordum" diyor. Hölzenbein düştü, Breitner 25. dakikada penaltıdan durumu eşitledi. Hollandalılar bastırdı ama Cruijff sert markajda kayboluyordu. 42. dakikda Müller skoru 2-1'e getirdi. İkinci yarıda Cruijff biraz daha hareketlendi ve takımına yararlı oldu. 69 dakikada Batı Almanlar çizgiden bir top çıkardı. Vogts ise hâlâ Cruijjf'un yanından ayrılmıyordu. Yaptığı sertlikler ve biraz da çirkef karakteriyle bilenen Berti Vogts, Cruijff'u attığı tekmeler ile bezdirmişti. Cruijjf bugün dahi "en sevmediğiniz futbolcu" dendiğinde "Berti Vogts" diye cevap verir. O maçta Berti Vogts, öyle veya böyle; bir şekilde kazandı. Cruijff kötü oynamadıysa da, turnuvanın belki de en etkisiz maçını çıkardı.

Kupa Batı Almanya ve Berti Vogts'un oldu, şöhret ise Hollanda ve Johan Cruijff'un...

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

2 yorum:

massimo dedi ki...

2. yazıya gentile-maradona isterim :)

Kaan Kavuşan dedi ki...

Valla Maradona-tüm belçika takımı'na karşı falan bile olabilir :D