"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

30 Ağustos 2010 Pazartesi

Futbol Kelâmları #16

"Pele konuşmuyorken bir şairdir. Sahadayken gelmiş geçmiş en iyi oyuncudur. Kralımızdır o bizim. Ama birinin terliği ağzının ortasına yapıştırması gerek. Saçma sapan konuşuyor."

Bu seferki kelâmımız Romario'dan. Peki ne üstüne söylemiş bu lâf? Romario'nun bir özrü üzerine. Romario yaptığı haylazlık üzerine Brezilya halkından özür dilemiş ve Pele'ye sormuşlar bu özrü, o da "O küçük ve gıcık bir adam ama ona karşı kin tutmuyorum" demiş. Bizim Romario da bu lâfı söylemiş üzerine.

Pele'nin boş boğazlık vukuatları fazladır bilirsiniz. Maradona ile kapışmışlardı Dünya Kupası sırasında yazısını yazmıştık; "Yine saçmaladın sen Pele" başlığıyla. Kendisi viyagra vari bir ürün reklamına çıkacak kadar parayı sevmesine rağmen Maradona'ya "para için Arjantin'in başına geçti" demişti. Maradona'da boş boğazdır tabi o ayrı ama Pele futbolculuk dışı profiliyle pek sevmediğim bir adamdır, antipatiktir. Pele'nin boşboğazlıkları konulu bir post da güzel olabilir tabi...

Bu arada yarın akşam Efsane Futbolcular serisinde Romario yazısı yayında olacak.

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

1 yorum:

BasitOyna Blog dedi ki...

Romario yazısı eminim güzel olacaktır. Çocukluğum kralıdır o. Bekliyoruz... :)