"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

8 Kasım 2010 Pazartesi

Ne İzledik, Ne Öğrendik? #2

Juventus - Napoli (1985-86) / Serie A Maçı

Maradona sık sık yerlerdeydi maç boyunca

* Futbolun bir takım oyunu olduğunu, fakat bir adamın da takımının yarısından fazlası olabileceğini (bkz. Maradona)
* İspanya yıllarında daha çok izlediğim maestro Michael Laudrup'un Juventus yıllarında kanatta oynadığını.
* Daha sonra ümidi kesip San Marino milli takımında oynayan Juventuslu Bonini'nin aslında İtalya milli takımında da oynayabilecek kalitede olduğunu.
* Platini'nin duran toplardaki ustalığına ve müthiş pasörlüğüne rağmen, zaman zaman oyun içinde kaybolduğunu. (Yine görüldü)
* Günümüzün aksine, o zamanlar kontrolsüz hareketlere, ceza sahası içinden endirek serbest vuruş verildiğini.
* İtalyanların kaleci yetiştirme konusunda gerçekten başarılı olduklarını. (bkz. Tacconi: sadece 7 kez milli olmuş, önündeki kaleci ise Zenga! Garella ise hiç milli olamamış.)
* Maradona'nın ayağına aldığı 10 toptan 6-7'sinde profesyonel temaslarla yere indirildiğini.Juventus: Stefano Tacconi, Luciano Favero, Antonio Cabrini, Massimo Bonini (Gabriele Pin), Sergio Brio, Gaetanı Scirea, Massimo Mauro, Lionello Manfredonia, Aldo Serena, Michel Platini, Michael Laudrup
Napoli: Claudio Garella, Giuseppe Bruscolotti, Antonio Carannante (Ciro Ferrara), Salvatore Bagni (Costanzo Celestini), Roberto Marino, Moreno Ferrario, Daniel Bertoni, Eraldo Pecci, Luigi Caffarelli, Diego Armando Maradona, Massimo Filardi
Maç Skoru: 1-1 (Maradona / Brio)
Sezon Sonu Pozisyonları: Juventus (1.), Napoli (3.)

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

0 yorum: