"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

8 Kasım 2010 Pazartesi

Ne İzledik, Ne Öğrendik? #2

Juventus - Napoli (1985-86) / Serie A Maçı

Maradona sık sık yerlerdeydi maç boyunca

* Futbolun bir takım oyunu olduğunu, fakat bir adamın da takımının yarısından fazlası olabileceğini (bkz. Maradona)
* İspanya yıllarında daha çok izlediğim maestro Michael Laudrup'un Juventus yıllarında kanatta oynadığını.
* Daha sonra ümidi kesip San Marino milli takımında oynayan Juventuslu Bonini'nin aslında İtalya milli takımında da oynayabilecek kalitede olduğunu.
* Platini'nin duran toplardaki ustalığına ve müthiş pasörlüğüne rağmen, zaman zaman oyun içinde kaybolduğunu. (Yine görüldü)
* Günümüzün aksine, o zamanlar kontrolsüz hareketlere, ceza sahası içinden endirek serbest vuruş verildiğini.
* İtalyanların kaleci yetiştirme konusunda gerçekten başarılı olduklarını. (bkz. Tacconi: sadece 7 kez milli olmuş, önündeki kaleci ise Zenga! Garella ise hiç milli olamamış.)
* Maradona'nın ayağına aldığı 10 toptan 6-7'sinde profesyonel temaslarla yere indirildiğini.Juventus: Stefano Tacconi, Luciano Favero, Antonio Cabrini, Massimo Bonini (Gabriele Pin), Sergio Brio, Gaetanı Scirea, Massimo Mauro, Lionello Manfredonia, Aldo Serena, Michel Platini, Michael Laudrup
Napoli: Claudio Garella, Giuseppe Bruscolotti, Antonio Carannante (Ciro Ferrara), Salvatore Bagni (Costanzo Celestini), Roberto Marino, Moreno Ferrario, Daniel Bertoni, Eraldo Pecci, Luigi Caffarelli, Diego Armando Maradona, Massimo Filardi
Maç Skoru: 1-1 (Maradona / Brio)
Sezon Sonu Pozisyonları: Juventus (1.), Napoli (3.)

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo Dergisi ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte.

0 yorum: