"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

6 Şubat 2011 Pazar

Clough, Mourinho'ya Benziyor mu?


Son zamanlarda bana o kadar yanlış gelen bir benzetme var ki, bu konuda yazmak istedim. İkisini de takip etme, okuma, izleme imkanı buldum. Mourinho ile Brian Clough çok farklı anlayışlardan gelen iki teknik adam. Benzerlikleri polemikçi olmaları ama polemiğin içeriği ve tartışma şekli dahi çok farklı...

 1. Clough mutlak sportmenlik ister, Mourinho'da her şey mubahtır.
 2. Clough takipçileri dışındaki birçok kişiye göre sempatiktir, Mou takipçileri dışındaki birçok kişiye göre aşırı antipatik.
 3. Clough iğneler, Mou topa tutar.
 4. Clough kibirli-centilmen, Mou kibirli-maço ikondur.
 5. Clough kendiyle dalga geçer, Mou kendiyle dalga geçeni "çıkışa çağırır."
 6. Clough açık alanda oynatır, Mou açık alanı daralttırır.
 7. Clough kendi stilini yerleştirir ve başarılı olur. Mou adapte olup başarılı olur.
 8. Clough dünyanın en ortalama oyuncularıyla çalışır, Mou en iyilerle. (Şartlar eşit değildi tabi, kim en iyilerle çalışmayı istemez ki?)
 9. Clough sıfırdan yıldız yaratır, Mou iyi yıldızları parlatır.
 10. Clough problem çocukları rehabilite edip oyuna sokar. Mou takımdan uzaklaştırır, disiplin ister. 
 11. Clough progresif oyun ister, Mou makyavelist takılır.
 12. Clough'un Peter Taylor'u vardır; ekip işine karşı çıkmaz. Mou tek tabancadır; mutlak otoritesi vardır. *

Dolayısıyla hem başarılarının içerikleri, hem de kişilik olarak Clough ve Mourinho oldukça farklıdır. Tek benzerlikleri polemik yaratan isimler olmaları ve Mou'nun bir keresinde Clough'tan alıntı yapmasıdır ki kendi stiline hiç benzemeyen başka bir antrenör Sacchi'den de alıntı yapmıştır. Alıntı yapması benzerlik kurulması için yeterli değildir.

(*) Hatırlatan goal.com editörü Rafet Baran Eryılmaz'a saygılar. 

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

O kadar saçma bir yazı ki... Kısaca şunu söyleyebilirim; Clough hakkında söylenenler doğruyken Mourinho hakkındakiler de bir o kadar yanlış. Sanırım Clough'taki Don düşmanlığı yazarda da Mourinho düşmanlığı ile benzeşiyor.

Kaan Kavuşan dedi ki...

Yazarın Mou düşmanlığı vardır lakin, yazarın yazıyı yazdığı tarihten itibaren değişen pek bir şey olmamıştır. Saçmalık herkesin futbolu anlayışı ve okuyuşuna göre değişir. Ben saçmalık görmüyorum. Bir mou fanına saçma gelecektir sevgili Adsız.