"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

7 Şubat 2011 Pazartesi

Clough'un Sözleşme İmzaladığı en çirkin futbolcu: Kenny Burns

Cloughie'nin "çirkini" Kenny Burns, santraforken stopere çekildi...
"Sözleşme imzaladığım en çirkin oyuncu kesinlikle Kenny Burns'tü!" diyor Clough. Haksız da değil. Özellikle Burns yaşlandıkça, zaman Clough'u daha da haklı çıkarmış! 

Burns futbola Rangers'ta bir stoper olarak başladı ama sonra Birmingham City'ye geçti ve santrafor olarak oynadı. 6 sezonda 45 de gol attı. Ama 6 yıl sonra Nottingham Forest'e transfer olduğunda, Brian Clough onu tekrar stopere çevirdi. Bir nevi Ertuğrul Sağlam etkisi. Toshack'ın Ertuğrul'a yaptığını Clough, 24 yaşındaki Burns'e yapmıştı o yıllarda.

Defansa geçtikten sonra çok büyük şaşkınlıkla karşıladı İngiliz basını olayı. 150,000 pound iyi para o zaman için. Geldiği sezon futbol yazarları tarafından "Yılın Oyuncusu" seçildi buna rağmen yeni mevkisinde. Larry Lloyd ile oluşturduğu tandem 1979 ve 1980 Şampiyon Kulüpler Kupası'nın gelişinde büyük etki yarattı. Kurnaz ve tatlı sert bir oyuncu olarak dört senelik Nottingham kariyerinden sonra Leeds'in 400 bin pauntluk teklifi kabul edildi. Başına garip şeyler de geldi bu Nottingham'da. örneğin bir keresinde yan pas yaptığı için Clough 25 paunt ceza vermişti. Tandemdeki ortağı Lloyd da konçları aşağıda diye oyundan alınmıştı.


DÖN DOLAŞ BURNS
Bu sezondan itibaren düşüşü başladı Burns'ün. 3 sene Leeds'te oynadıktan sonra, Derby'ye ardından da Barnsley'ye geçti. Oradansa 33 yaşındayken İsveç'in yolunu tuttu. Daha sonra İngiliz alt kümelerinde sayısız takım dolaştı.

Kayerini tamamladığında İskoç Milli Takımı'yla 20 maça çıkmıştı. Ama hep Nottingham'daki o dört sezonu ve Süper Kupa finalinde attığı golle hatırlanıyor. Futbolculuk sonrasındaki CV'sinde sadece Telford United'ın yardımcı antrenörü olmak var.
Doğum tarihi: 23 Eylül 1953
Ülke: İskoçya (20 milli maç, 1 gol)
Pozisyon: Stoper, santrafor
Öne çıkan özellikler: Sertlik, dayanıklılık, oyun zekâsı
Boy: 1.80 cm
Oynadığı takımlar: Birmingham City (71-77), Nottingham Forest (77-81),
Leeds (81-84), Derby County (84-85), Barnsley (85-86), Elfsbörg (86)
Sutton Town (86-88), Stafford Rangers (88), Grantham Town (88-89),
Gainsborough (89), Willenhall (89-90), Ilkeston (90-93), Oakham United (93)
İskoçya Milli Takımı (74-81)
Goller: 643 maç, 291 gol

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

5 yorum:

Yakup Sabri İNANKUR dedi ki...

Kenny "absolutely not" burns :)
İyi yapmış savunmaya çekmekle, o tipe daha uygun. Bir de Ivanov vardı Bulgar. Gerçi O daha çok korkutucuydu!

Kaan Kavuşan dedi ki...

Ivanov koy direk korku filmine çirkinlikten öteydi. Pörtlek gözler, kirli sakal... :)

el fenomeno dedi ki...

The Damned United filmini izlemiştim, orda Leeds'e ilk transfer olduğunda kısa boylu havuç kafalı bi kaptanı vardı Leeds united'ın..Clough'un kuyusunu kazıyodu sürekli,uyuz olmuştum ona,adını hatırlayamadım şu an.

Kaan Kavuşan dedi ki...

@el fenomeno

Billy Bremner. :)

el fenomeno dedi ki...

hatırladım şu an :) aşağıdaki bağlantında 5. fotodaki clough un hemen arkasında,bi daha uyuz oldum şu an.Tam da tarif ettiğim gibi:))ciguli
http://klasikfutbol.blogspot.com/2010/04/uc-ayr-kentte-heykeli-dikilen-adam.html