"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

28 Kasım 2011 Pazartesi

Çocukluk anısı Gary Speed

42 yaşında, kendini kıyıyor Speed, neden diye sorsan faydası yok...
Gary Speed. Ne denir ki? 42 yaşında bir can kendine kıymış. İpi boynuna geçirmiş. Önünde koca bir yaşam daha dururken. Belki bir 40 sene daha... Çalışkanlığın ve mücadelenin sembolüydü bir dönemler, neden mücadeleyi bırakmıştır bilinmez...

Hiç unutmam, eskiden Süper Futbol dergisi vardı, haftalıktı. Severdim, o zaman internet falan Türkiye'de var mı, varsa kaç kişide var, emin değilim. Sabin İlie'den gemiler yapardık, Saffet Sancaklı'dan koca bir apartman. Brian Laudrup ise sonsuzluğun nehirleriydi. İşte öyle bir dönemde görmüştüm ilk Speed diye birini. 

16 Kasım 2011 Çarşamba

Klinsmann: "Ben Inter'deyken"


İtalya'da bir Alman... Yerde kalan tek el, kaleye yönelmiş bakışlar, kalkan ayak... Tamamen kusursuz poz.
*Büyütmek için resme tıklayın.

9 Kasım 2011 Çarşamba

Johan Cruijff: "Neden Barcelona'ya Transfer Oldum?" [1974]


İngiliz meşeili Shoot/Goal dergisinin 1974 Nisan'da yaptığı röportajın çevirisidir.
SHOOT/GOAL:  Johan, bir yılı aşkın bir süredir Barcelona’nın oyuncususun.  Müthiş Ajax takımından ayrılman, İngiliz taraftarları şaşırttı. Bu hamleyi yapmanın asıl sebebi ne?
CRUIJFF: Profesyonel olduğumdan beri, birkaç yıllığına başka bir ülkede oynamak istiyordum. Meselâ İspanya veya İngiltere’de, müthiş bir tarihleri var. Real Madrid’i Avrupa Kulüpler Kupası’nı ardarda kazandığında izlediğimi hatırlıyorum. O yüzden Barcelona’ya katılma şansı ayağıma geldiğinde, ben de değerlendirdim.