"Futbol bir savaştır, daha olağan şeyleri yapan kaybeder."
- Rinus Michels
"Yeni fikirlerle gelen bir adam başarana kadar deli olarak görülür"
- Marcelo Bielsa

.

.

26 Aralık 2011 Pazartesi

Ateşi yakan adam: Ingo AnderbrüggeAnderbrügge ile tanışıklığımız Bülent Karpat'ın çatallı haykırışlarıyla başlamıştı:

"Anderbrüj! Anderbrüj! Çok sert bir şut... Aman Allahım, direkten dönüyor sayın seyirciler!" Bir klasik olarak şut derken sesin çatallışı yükseliyor ve seyirciler kısmının ardından bir onay bekliyor bizden Karpat. Biz televizyon başından onaylıyoruz babamla. Sonra da ne zaman Schalke maçı görsek gözler onu arıyor. Öğreniyoruz ki bilmeniz gereken üç temel şey var Arderbrügge hakkında...

Madde 1- Anderbrügge'nin yukarıya doğru kalkmış, dalgalı saçları vardı.
Madde 2- İri baldırları vardı.
Madde 3- O iri, sol baldırla çıkardığı sert şutlar vardı.


Ingo Anderbrügge ilk maçına 1984'te Borussia Dortmund'la çıkmış. Dört sene Dortmund'ta kalıp 72 maça çıktıktan sonraysa, 24 yaşındayken Schalke'ye gelmiş. O dönemler ikinci ligde yer alan mavi-beyazlıların formasıyla, üç yıl sonra Bundesliga'nın yolunu tutarken, herkes aslan payını ona biçmiş...HAMİT'TEN SAYGI DURUŞU
Genellikle orta sahanın solunda, bazen de forvetin arkasında oynayan Anderbrügge, hızla kanattan içeri girip çaktığı sert şutlarla ünlüydü. Mike Tyson'ın ayaklarını kullanan versiyonuydu adeta. Ayrıca duran toplarda da aynı oranda tehlikeliydi. Hamit Altıntop yılın golünü atıp 'FIFA Puskaş Ödülünü' aldığında, topa onun gibi vurmaya çalıştığını anlatmıştı törende. Anderbrügge, 1,90 boyuna rağmen hantallıktan eser taşımayan hızlı adımları ve yüksek kondisyonuyla da dikkat çekiyordu. Azimli ve çalışkan bir oyuncuydu. Takımını ateşleyen oyuncu derler ya, Anderbrügge Schalke adına o görevi yapıyordu.

1996 yılında Schalke'nin Trabzonspor ile oynadığı maçta da çok iyi bir performans gösterdiğini futbolseverler hatırlayabilir. O zamanlar iki maç üzerinden oynanan 1997 UEFA Finali'nin her iki maçında da forma giymiş, penaltılara kalan maçta ilk atışı da gole çevirmişti Anderbrügge. Maç sonucunda Schalke'nin kupası önce Olof Thon, sonra Anderbrügge'nin ellerindeydi.ZIMBA GİBİ ŞUTLAR...
97'den sonra ise genelde yedek kulübesinde oturmaya başladı Anderbrügge. Artık 33 yaşına gelmişti. Takımda başka bir şutör daha olduğunu hatırlatmak lazım o yıllarda; Hami Madıralı... Alman oyuncu, 2000'e kadar sadece 33 maçta forma giydi. 2000'den sonra ise üçüncü ligde bir sene futbol oynadı ve futbolu bıraktı. Fakat Anderbrügge öyle kuvvetliydi ki futbolu bıraktıktan sonra bir de Amerikan futbolunu denedi Rhein Fire adlı takımda.

Daha sonra antrenörlük hayatına atılsa da 2008 yılı itibariyle bu işi bırakıp bir futbol okulu açtı Schalke'nin unutulmaz şutörü. 2009 yılında açtığı futbol okuluyla şimdi geleceğin şutörlerini yetiştiriyor Anderbrügge. Schalke'nin yükselişi biraz daha erken gelmiş olsa, şu an sadece bazılarımızın hatıralarında yer alan Alman futbolcu, dünya çapında daha iyi tanınıyor olabilirdi şüphesiz. Anderbrügge, genel anlamda hiçbir zaman dünyanın son model yıldızlarıyla yarışacak kadar ünlü olamadıysa da Schalke taraftarının adı beste yapacak kadar sevdiği bir adamdır. Bu da gözden kaçmasın.

Ali Ece'nin yazmış olduğu şu yazıdan beri aklımdaydı bir Anderbrügge yazısı. Bugüne kısmetmiş. Erhan Abi'ye de yazı okuma şansı olursa, saygılar.
Doğum tarihi: 2 Ocak 1964
Ülke: Almanya (Milli olmadı)
Pozisyon: Sol kanat, sol açık, ofansif orta saha, sol bek
Öne çıkan özellikler: Sert şut, çalışkanlık, yüksek kondisyon, frikik
Boy: 1.89 cm
Oynadığı takımlar: SpVgg (83-84), Dortmund (84-88), Schalke (88-99)
Sportfreunde Siegen (2000-2001)
Goller: 411 maç, 94 gol

Kaan Kavuşan / Twitter
Gazeteci, futbol yazarı. Pek çok internet sitesinde ve sonrasında Akşam Hafta Sonu Ekleri'nde ve Fitbol dergisinde editörlük yaptı; 3 yıl boyunca futbol, sinema ve müzik üzerine yazılar yazdı. Bir Süper Lig kulübünde scoutluk yaptı. Bu dönemden başlayarak, FourFourTwo ve Hayatım Futbol gibi dergilere, çeşitli internet sitelerine katkıda bulunmaya devam etmekte. Yazılarına Fitbol'da devam etmekte.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

dostum site güzel.içeriği arttır futbolcu takım vs. ben bunu incisözlükte tanıtıcam rağbet artar ama içerik hacı

Kaan Kavuşan dedi ki...

panpa sağ ol. şu sıralar pek vakit bulamıyorum gazeteye de yazdığım için ama bloga yazmaya devam edeceğim yine de.