6 Ağustos 2012 Pazartesi

Fenerbahçe'nin yeni transferleri


Gelenler: Milos Krasic, Joseph Yobo, Dirk Kuyt, Egemen Korkmaz, Mehmet Topal, Salih Uçan, Hasan Ali Kaldırım...
Gidenler: Ertuğrul Taşkıran, Emre Belözoğlu, Reto Ziegler, Fabio Bilica, Gökay İravul, Okan Alkan, Issiar Dia...

Önce gelenlerden başlayalım. Aralarında bir tane bile kötü oyuncu, keşke alınmasaydı dediğim yok. Bazıları ne olursa olsun; bazıları da kurulacak sisteme bağlı olarak başarılı olacaktır. Ziegler yerine sol bekteki boşluğu devralan Hasan Ali, terkar kiralanan Joseph Yobo ve en sevdiğim oyunculardan biri olan Dirk Kuyt mutlaka katkı sağlayacaklar. Bitmek bilmeyen enerjisi ön tarafta Fener'in çok ihtiyacı bir şeydi. Egemen de aynı şekilde yarar sağlayacaktır. Yobo-Egemen çok iyi bir ikili olur ki, Bekir de çok formda; Egemen'i kesebilir bile (bir sezonda kendini öyle geliştirdi ki-- iyi bir yedek demişimdir her zaman ama artık 11'i zorlayacaktır) Birinden birine yazık olacak resmen.

Mehmet Topal'ın Fenerbahçe'nin aradığı adam olup olmadığından şu an için pek emin değilim. Bastığını alan, ayağı düzgün adamdan ziyade, son derece enerjik ve pres gücü yüksek bir orta sahaya ihtiyaç vardı. Emre varken dahi bu oyuncunun eksikliği yüzünden sıkıntı seçti takım. Bir transferle Topal oyuna çok iyi girebilir o ayrı mesele. Tamamlamak gerek.

Milos Krasic her türlü katkı verebilir. Hem kanatlarda hem de sahte 9 gibi forvetin arkasında dahi oynayabilir. Stili müsait. Daha çok kanatlarda oynamış olması sahte 9'luğuna engel değil, boşuna yeni Nedved demediler adama... Denenir, görülür. Olmazsa olmaz ama stil müsait; teknik, seri, hızlı, 'fuleli' (gerçekten)... Fakat eğer Kocaman herkesi oynatayım yanlışına düşerse iş kötü. Özellikle de presçi orta sahanın yokluğunda. Sow-Kuyt-Alex-Stoch ve Krasic'ten ancak üçünü kaldırır bu kurgu. Salih Uçan'a fazla girmiyorum sadece klasik olarak kumaş var, nasıl biçilir onu zaman gösterir diyorum.

Gidenlerden Emre'nin aranacağını düşünüyor ama Topal da pek ala bu işi kaldırabilir hatta Baroni de. Kaldı ki geçen sezonun son maçlarında Emre'nin bir ön-liberoya dönüp Baroni'nin daha ileri gitmesi Emre'nin düşen fiziği nedeniyleydi. Ben bu gidiş için fazla karamsar değilim. Bana biraz "Fenerbahçe Tuncay'ı aradı abi, başkaldıran adam" geyiğini hatırlatıyor. Emre geçen sene vardı, aynı problemler sürüyordu... Neyse...
Ziegler iyi bir solbek alternatifiydi ama Hasan Ali bence daha iyi olacak. (Biraz kafasını kaldırmayı öğrenmesi gerekmiyor değil tabi) Ertuğrul, Gökay ve Okan kiralık gittiler. Bilica zaten gitmeliydi ve gitti. Dia iyi bir oyuncuydu ama sakatlıkla boğuştu çok. Gitse de olurdu gitmese de... Krasic ondan daha iyi elbette...

Sonuç; tek bir presçi orta saha oyuncusuyla Fenerbahçe lig tarihinin en iyi kadrosuna sahip olabilir.

1 yorum:

Mesut TOK dedi ki...

Özellikle yerli oyuncularda çok iyi bir kadrosu oldu. Hele savunmada Gökhan, Orhan, Bekir, Egemen, Serdar ve Hasan Ali... Dediğin gibi abi kaliteli 1 orta saha ile çok iyi bir takım olur Fenerbahçe.